با سیر و تمرين بدني به جنگ چاقی بروید | نخبه ها
خدمات مرکز


با سیر و تمرين بدني به جنگ چاقی بروید
news-image


در مقاله‌ای علمی پژوهشی که اخیرا در یکی از نشریات مهم منعکس‌کننده تحقیقات گیاهان دارویی وابسته به جهاد دانشگاهی به چاپ رسیده، تأثیر مثبت تمرینات بدنی مقاومتی در کنار مصرف مکمل سیر در کاهش مضرات چاقی مورد تأکید قرار گرفته است.
چاقي و اختلالات متابوليكي از مهم‌ترین عوامل خطرساز سلامتي در دنيا هستند. به اعتقاد دانشمندان، اختلال در تعادل انرژي بدن، منجر به بروز چاقي مي­‌شود كه يك وضعيت التهابي هرچند خفيف به شمار می‌آید. افزايش وزن بدن، خود در درازمدت باعث ايجاد خطراتي براي سلامتي مي­‌شود، زيرا با بسياري از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبي عروقي، ديابت نوع دو، حمله­ قلبي، پوكي استخوان، اختلالات خواب و برخي انواع سرطان در ارتباط است.

برای مقابله با این معضل، انجام فعالیت‌های مناسب بدني در کنار استفاده از مكمل­‌هاي گياهي مورد تایید، می‌توانند بسیار مؤثر باشند.

در همین خصوص، پژوهشگرانی از دانشگاه سمنان تأثير تمرين مقاومتي را به همراه استفاده از مكمل سير بر سطوح خونی یک هورمون مهم که در اضافه‌وزن مؤثر است، بررسی کرده‌اند.

این هورمون که «آديپونكتين» نام دارد، يكي از مهم‌ترین هورمون‌های بافت چربي بوده كه فعالیت‌های بيولوژيكي متعددي را تنظيم می‌کند و غلظت آن برخلاف برخی دیگر از هورمون‌ها، در چاقي، ديابت، بیماری‌های عروق كرونر و همچنین فشارخون كاهش می‌یابد. لذا، بررسی سطوح آن در خون می‌تواند در تشخیص و بررسی بیماری‌ها مفید واقع شود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
مصرف ماهی از ابتلا به پارکینسون جلوگیری می کند

گوشت ماهی حاوی غلظت بالایی از نوعی پروتئین است که می تواند در پیشگیری از بیماری پارکینسون یاری رسان باشد.


news-image
حذف بقایای دارو از آب

آلودگی محیطی، یکی از حیاتی‌ترین مسائل و از مهم‌ترین نگرانی‌های امروز بشر است که بسیار موردتوجه


news-image
ساخت داروی جدید برای سردردهای میگرنی

داروسازان دانشگاه مریلند انگلستان موفق به ساخت دارویی به نام "اِرِنِمَپ" (erenumab) شدند که این دارو با هدف گیری و مسدود ...