با سیر و تمرين بدني به جنگ چاقی بروید | نخبه ها
خدمات مرکز


با سیر و تمرين بدني به جنگ چاقی بروید
news-image


در مقاله‌ای علمی پژوهشی که اخیرا در یکی از نشریات مهم منعکس‌کننده تحقیقات گیاهان دارویی وابسته به جهاد دانشگاهی به چاپ رسیده، تأثیر مثبت تمرینات بدنی مقاومتی در کنار مصرف مکمل سیر در کاهش مضرات چاقی مورد تأکید قرار گرفته است.
چاقي و اختلالات متابوليكي از مهم‌ترین عوامل خطرساز سلامتي در دنيا هستند. به اعتقاد دانشمندان، اختلال در تعادل انرژي بدن، منجر به بروز چاقي مي­‌شود كه يك وضعيت التهابي هرچند خفيف به شمار می‌آید. افزايش وزن بدن، خود در درازمدت باعث ايجاد خطراتي براي سلامتي مي­‌شود، زيرا با بسياري از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبي عروقي، ديابت نوع دو، حمله­ قلبي، پوكي استخوان، اختلالات خواب و برخي انواع سرطان در ارتباط است.

برای مقابله با این معضل، انجام فعالیت‌های مناسب بدني در کنار استفاده از مكمل­‌هاي گياهي مورد تایید، می‌توانند بسیار مؤثر باشند.

در همین خصوص، پژوهشگرانی از دانشگاه سمنان تأثير تمرين مقاومتي را به همراه استفاده از مكمل سير بر سطوح خونی یک هورمون مهم که در اضافه‌وزن مؤثر است، بررسی کرده‌اند.

این هورمون که «آديپونكتين» نام دارد، يكي از مهم‌ترین هورمون‌های بافت چربي بوده كه فعالیت‌های بيولوژيكي متعددي را تنظيم می‌کند و غلظت آن برخلاف برخی دیگر از هورمون‌ها، در چاقي، ديابت، بیماری‌های عروق كرونر و همچنین فشارخون كاهش می‌یابد. لذا، بررسی سطوح آن در خون می‌تواند در تشخیص و بررسی بیماری‌ها مفید واقع شود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
پهپادی برای ماجراجویی در زیر آب ساخته شد

گلادیوس نام یک پهپاد قدرتمند است که ماجراجویی در زیر آب را برای علاقمندان ممکن می کند. یکی از مزایای این پهپاد شارژ ۴ سا ...


news-image
مشارکت 200 مجموعه 60هزار میلیارد ریال تعلق گرفت تا محصولات صنعت پتروشیمی ایران‌س ...

200مجموعه مشارکت کردند تا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مسیر بومی‌سازی محصولات گلوگاهی و تحریمی صنعت پتروشیمی گام ...


news-image
حمایت از فعالان صنایع نرم و خلاق؛ اشتغال و کارآفرینی افزایش می‌یابد

یک نماینده مجلس گفت: بسته جامع حمایت از شرکت‌های خلاق می‌تواند به قانون حمایت از محصولات دانش‌بنیان اضافه شود.