ایستگاه بین المللی فضایی چهارصد متر جا به جا شد | نخبه ها
خدمات مرکز


ایستگاه بین المللی فضایی چهارصد متر جا به جا شد
news-image


طی روزهای گذشته، ارتفاع متوسط ایستگاه بین المللی فضایی در مدار زمین به میزان 400 متر افزایش پیدا کرد. این عملیات به کمک موتورهای ویژه Zvezda انجام شد که برای این منظور طراحی شده بودند.
ایستگاه بین المللی فضایی طی روزهای گذشته شاهد انجام عملیاتی ویژه بود که طی آن در مدار زمین تغییر ارتفاع داده و 400 متر بالاتر رفت. این عملیات توسط سیستم پیشرانه ویژه ای به نام موتورهای Zvezda انجام شد.

 بر اساس گزارش های منتشر شده در این رابطه، موتورهای فوق طی تنها شانزده ثانیه موفق به انجام ماموریتی شدند که برای طراحی آن، محاسباتی پیچیده و دشوار صورت گرفته بود. این تغییر ارتفاع به منظور انجام مراحل مقدماتی اعزام یک راکت فضاپیما با عنوان Progress-MS-08 به ایستگاه بین المللی است که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، در تاریخ 11 فوریه به ماموریت اعزام خواهد شد. این راکت فضاپیما با خود مواد مورد نیاز و تجهیزات ایستگاه بین المللی فضایی را حمل کرده و آذوقه فضانوردان را تامین خواهد کرد.

در حال حاضر بهره برداری از ایستگاه بین المللی فضائی به صورت یک پروژه مشترک بین 5 سازمان فضائی است. این سازمان ها عبارتند از: سازمان فضائی ناسا از آمریکا، سازمان فضائی روسیه، سازمان فضائی ژاپن، سازمان فضائی اتحادیه اروپا و سازمان فضائی کانادا.

حداکثر ظرفیت این ایستگاه شش نفر است. ایستگاه بین المللی فضائی در مدار تحتانی زمین قرار داشته و در معمولا در محدوده فاصله 330 کیلومتری تا 435 کلیومتری از سطح زمین قرار دارد. پروژه ایستگاه بین المللی فضائی امکانات لازم جهت انجام آزمایش های علمی در خارج از جو زمین، عملیات مشاهده و بررسی و همچنین به عنوان یک ایستگاه میانی و رابط جهت سفر به ماه، سایر سیارات منظومه شمسی و یا سایر سیارک ها کاربرد دارد.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
امضای تفاهم‌نامه پارک‌ فناوری پردیس معاونت‌علمی و پارک فناوری لهستان

تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان پارک فناوری پردیس معاونت‌علمی و پارک WPT لهستان با هدف گسترش همکاری‌های مشترک به امضا طرفی ...


news-image
تازه‌های علم سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی معرفی می‌شود

در سومین دوره جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی که به همت ستاد توسعه فنا ...


news-image
جهان آینده در دستان تکنولوژی کوانتومی/ امنیت اطلاعات را پیش خرید کنید

توسعه خیره کننده فناوری‌های نوین ضرورت بازنگری در علوم و فنون جدید را اهمیتی دوچندان کرده است، ورود و ظهور این دگرگونی‌ه ...