قوی‌ترین و مناسب‌ترین انتخاب در انتقال جرم و حرارت چیست | نخبه ها
خدمات مرکز


قوی‌ترین و مناسب‌ترین انتخاب در انتقال جرم و حرارت چیست
news-image


نانوسیالات کاربردهای زیادی دارند. کاربرد نانوسیالات به دو بخش انتقال حرارت و انتقال جرم تقسیم می‌شود. خواص استثنایی، به همراه پایداری، روش تهیه نسبتاً آسان و ویسکوزیته قابل قبول باعث شده تا نانوسیالات به عنوان یکی از مناسب‌ترین و قوی‌ترین انتخاب‌ها در زمینه پدیده های انتقال جرم وانتقال حرارت باشند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نانوسیالات کاربردهای زیادی دارند. کاربرد نانوسیالات به دو بخش انتقال حرارت و انتقال جرم تقسیم می‌شود. بیشتر کاربردهای صنعتی نانوسیالات مربوط به مباحث سرمایش و گرمایش است که زیر مجموعه انتقال حرارت است و کاربرد نانوسیالات در بخش انتقال جرم بیشتر مربوط به مباحث دارویی و پزشکی است، به عنوان مثال می توان از نانوسیالات برای فرستادن دارو در مکان خاصی از بدن با دوز بالا استفاده کرد بدون اینکه به بافت آسیب برسد.
در واقع اندازه این مواد است که چنین تفاوتی در خواص آن ها ایجاد می کند و ویژگیهای کاملا متفاوت از سیال پایه خود دارند. خواص استثنایی نانوسیالات شامل انتقال جرم، هدایت حرارتی، ویسکوزیته بیشتر نسبت به سوسپانسیون‌های معمولی است. 
خواص استثنایی، به همراه پایداری، روش تهیه نسبتاً آسان و ویسکوزیته قابل قبول باعث شده تا نانوسیالات به عنوان یکی از مناسب‌ترین و قوی‌ترین انتخاب‌ها در زمینه پدیده های انتقال جرم وانتقال حرارت باشند.
هرچند نانوسیالات ساخته دست بشر هستند ولی نکته جالب اینجاست که نانوسیالات در طبیعت وجود دارند و مهمترین نانوسیالی را که در طبیعت یافت می شود خون، به عنوان یک کمپلکس از نانوسیال بیولوژیکی است.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های اروپا میزبان شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی خواهد بود

هانوفر آلمان هر دو سال یکبار در روزهای بهاری سال، روزهای شلوغی را پشت سر می گذراند، روزهایی شلوغ و پر رفت و آمد. کشورهای ...


news-image
تامین مالی کسب‌وکارهای خلاق نیازمند راه‌کارهای نوآورانه است

ستاری وابستگی شرکت‌های خلاق و فناور به وام را بزرگ‌ترین آسیب این کسب و کارها دانست و گفت: تامین مالی کسب و کارهای دانش‌ب ...


news-image
باز کردن رگ های قلب با روشی جدید

رئیس انجمن علمی آترواسکلروز ایران، از انجام یکی از روش های مدرن در حوزه قلب و عروق، در مراکز درمانی بخش دولتی و خصوصی کش ...