زباله‌های فضایی با لیزر منهدم می‌شوند | نخبه ها
خدمات مرکز


زباله‌های فضایی با لیزر منهدم می‌شوند
news-image


محققان در چین برای مراقبت از مدار زمین پیشنهادی جسورانه برای از بین بردن زباله‌های اطراف آن با استفاده از لیزرهای غول‌پیکر را ارائه داده‌اند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یک مقاله توسط دانشمندان دانشگاه مهندسی نیروی هوایی در شهر شیان کشور چین توضیح می‌دهد که چگونه لیزرهای فضایی می‌توانند با تبدیل زباله‌های فضایی بزرگ به قطعات کوچک‌تر مضرات آن‌ها را به‌طور بالقوه‌ای کاهش دهند.

فضاپیما و ماهواره‌ها در حال حاضر در معرض خطر برخورد با حدود 20 هزار اشیا قابل‌ردیابی هستند که به‌عنوان زباله‌های فضایی طبقه‌بندی می‌شوند.

این‌ زباله‌ها، ماهواره‌های قدیمی و همچنین قطعات حاصل از تجزیه، فرسایش و برخورد موشک‌های استفاده‌شده از اشیاء ساخته‌شده توسط انسان را شامل می‌شوند. ناسا تخمین می‌زند که بیش از 100 میلیون قطعه از زباله‌های مدار اطراف زمین کوچک‌تر از یک سانتی‌متر هستند.

این تیم چینی شبیه‌سازی یک ایستگاه لیزری را انجام داد و نتیجه گرفت که این می‌تواند یک روش مؤثر برای پاکسازی مدار زمین باشد. به گفته آن‌ها، شبیه‌سازی، مبنای تئوری لازم را برای استقرار یک ایستگاه لیزر فضایی و کاربرد آن برای حذف زباله‌ها توسط لیزرهای فضایی را فراهم می‌کند.

به گفته این تیم تحقیقی تغییرسرعت زباله‌های فضایی پس از تخریب توسط ایستگاه لیزر فضایی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است و مانور پاکسازی مدار زمین از زباله‌های فضایی توسط ایستگاه لیزری لیزر مدل ‌سازی شده و مورد مطالعه قرار گرفته است.

این تحلیل مبنای تئوری لازم برای استقرار ایستگاه لیزری فضایی و استفاده بیشتر از آن برای حذف زباله‌های فضایی را فراهم می‌کند. زباله‌های که با سرعت بالا در حال چرخش در اطراف سیاره هستند، تهدیدی جدی برای ماموریت‌های فضایی آینده محسوب می‌شوند. در سال 2007، یک ماهواره چینی برای آزمایش تکنولوژی ضد ماهواره‌ای عمداً منهدم و به چندین تکه خرد شد.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
رباتی که نقشه ای از دل حریق فراهم می کند

محققان دانشگاه "اوربرو" سوئد رباتی ساخته‌اند که به دل آتش می‌زند و نقشه‌ای از محل حریق برای آتش‌نشانان فراهم می‌کند.


news-image
پیشگیری از مراجعه مجدد بیماران سرطانی به بیمارستان با مچ‌بند هوشمند

یافته‌های جدید پژوهشگران دانشگاه "پیتزبورگ" نشان می‌دهد که استفاده از مچ‌بند هوشمند


news-image
اتحاد پزشکان جراح و داوینچی

روبات ویژه جراحی موسوم به داوینچی، یکی از پیشرفته ترین روبات های این