کارخانه‌ای برای تولید سلول‌های بنیادی | نخبه ها
خدمات مرکز


کارخانه‌ای برای تولید سلول‌های بنیادی
news-image


در سال‌های اخیر ویژگی‌های اختصاصی و منحصربه فرد سلول‌های بنیادی مورد توجه بسیاری از محققان قرار گرفته است.
 بسیاری از دانشمندان و محققان در سطح دنیا درباره سلول‎های بنیادی و بهره‌گیری از ویژگی‌های این سلول‌ها برای تضمین سلامت بشر تحقیق کرده‎اند و توانسته ‏اند از سلول‎های بنیادی به عنوان کلیدی برای گشودن درهای بسته در عرصه پیشگیری و درمان بیماری‎ها و در نتیجه بهبود کیفیت زندگی بشر بهره گیرند. با توجه به اهمیت این موضوع شرکت سل‌تک‌فارمد با پشتوانه تحقیقات گسترده در زمینه سلول‌های بنیادی، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و داروسازی راه‌اندازی شد تا به هدف نهایی تولید سلول‌های بنیادی در حجم انبوه، دست یابد.

درباره اقدامات انجام شده برای راه‌اندازی نخستین کارخانه سلولی ایران که قرار است در آینده‌ای نزدیک و بعد از اخذ تاییدیه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت رسمی خود را آغاز کند با دکتر ناصر اقدمی رییس مرکز سلول‌درمانی پژوهشگاه رویان و مدیرعامل شرکت سل‎تک‌فارمد گفتگو کرده‎ایم.

برای رسیدن به کارخانه سلول بنیادی چه مسیری را پشت سرگذاشتید؟

بیش از 10 تا 15 سال است که موضوع سلول‌های بنیادی و سلول‌درمانی در کشور مطرح شده است. فعالیت‌های انجام شده در این حوزه فقط به پژوهشگاه رویان محدود نبوده است و مجموعه‎های متعددی مانند مرکز تحقیقات خون و انکولوژی، مرکز تحقیقات غدد و مرکز تحقیقات گوارش نیز در کنار پژوهشگاه رویان در این زمینه فعالیت کرده‌اند. سلول‌درمانی موضوعی است که از حدود 10 تا 12 سال پیش به شکل تخصصی‌تری مورد توجه قرار گرفته است و بر این اساس مراکزی مانند پژوهشگاه رویان به شیوه‎ای متمرکزتر در این زمینه فعالیت کردند و همزمان با اتفاقاتی که در این حوزه در سطح دنیا روی داد و به معرفی سلول‌های بنیادی جدید منجر شد، به طور ویژه فعالیت‎هایی را در زمینه سلول‌درمانی انجام دادند. دوره اول فعالیت‎های انجام شده در حوزه سلول‏های بنیادی، به معرفی و ارائه طرح‏های مفهومی اختصاص داشت.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
داروی گیاهی لیورسیل دستاورد کارآزمایی بالینی

مدیر گروه فارماکولوژی و طب کاربردی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی


news-image
ساخت تیوب لیزر گازکربنیک؛ ارزان تر و کیفی تر از نمونه خارجی

محققان ایرانی حوزه مکاترونیک موفق به طراحی و ساخت نوعی تیوب لیزر گازکربنیک شده اند که ضمن برخورداری از مزایای کیفی و قیم ...


news-image
اپلیکیشن داروخانه و تزریقات آنلاین

رامین حسینی عضو موسسه حامی نوابغ جوان در حوزه سلامت و دارو موفق به ثبت اختراع طرح اپلیکیشن داروخانه و تزریقات آنلاین ش ...