کاهش چشمگیر آب در سدهای کشور | نخبه ها
خدمات مرکز


کاهش چشمگیر آب در سدهای کشور
news-image


آمارهای اخیر از وضعیت بهره‌برداری مخازن سدها نشان می‌دهند، که از آغاز سال آبی جاری، یعنی اول مهرماه امسال، تا بیستم دی‌ماه، 14 درصد از حجم مخازن‌ سدها کاهش پیدا کرده است.
طبق آمارهای موجود، کاهش حجم مخازن سدها از لحاظ عدد و رقم نشان می‌دهد که حجم 23.71 میلیارد مترمکعب به 20.38 میلیارد مترمکعب تقلیل یافته است.

این در حالی است که در شرایط کنونی، کل مخازن سدهای موجود در کشور به اندازه 50 میلیارد مترمکعب ظرفیت دارد، اما میزان آب ورودی به آن‌ها 33 درصد کم شده است.

گذشته از آن، میزان خروجی آب سدهای کشور هم تغییر کرده و با کاهش روبرو شده است. به این معنی که سال گذشته، 8.16 میلیارد مترمکعب به عنوان میزان خروجی سدها اعلام شده بود، در حالی‌که در سال جاری با میزان خروجی 7.68 میلیارد مترمکعب مواجه هستیم. این تغییر نشان‌دهندۀ 6 درصد کاهش خروجی سدهای کل کشور است.

گفتنی است که در شرایط کنونی، از ظرفیت مخازن سدهای کل کشور تنها 41 درصد پر شده است و در قیاس با سال گذشته که در همین زمان، 50 درصد از حجم این مخازن پر بوده است، کاهش چشمگیری را تجربه می‌کنیم.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
دانش آموزان به جدیدترین یافته‌های علمی پژوهشی سلول بنیادی دست می یابند

جشنواره دانش‌آموزی سومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی به‌منظور آشنایی هرچه بیشتر دانش ...


news-image
هسته‌های نخبگانی زیربنای اقتصاد دانش‌بنیان است/دانش‌آموختگان سودای کارآفرینی داش ...

ترابی گفت: حتی اگر شرایط استخدام دولتی نیز فراهم باشد، باز هم دانشگاهیان برای اثرگذاری بیشتر، باید وارد حوزه‌های اشتغال‌ ...


news-image
توسعه بالگردهای پیستونی در کشور میسر می‌شود

دبیر ستاد توسعه صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی گفت