کاهش چشمگیر آب در سدهای کشور | نخبه ها
خدمات مرکز


کاهش چشمگیر آب در سدهای کشور
news-image


آمارهای اخیر از وضعیت بهره‌برداری مخازن سدها نشان می‌دهند، که از آغاز سال آبی جاری، یعنی اول مهرماه امسال، تا بیستم دی‌ماه، 14 درصد از حجم مخازن‌ سدها کاهش پیدا کرده است.
طبق آمارهای موجود، کاهش حجم مخازن سدها از لحاظ عدد و رقم نشان می‌دهد که حجم 23.71 میلیارد مترمکعب به 20.38 میلیارد مترمکعب تقلیل یافته است.

این در حالی است که در شرایط کنونی، کل مخازن سدهای موجود در کشور به اندازه 50 میلیارد مترمکعب ظرفیت دارد، اما میزان آب ورودی به آن‌ها 33 درصد کم شده است.

گذشته از آن، میزان خروجی آب سدهای کشور هم تغییر کرده و با کاهش روبرو شده است. به این معنی که سال گذشته، 8.16 میلیارد مترمکعب به عنوان میزان خروجی سدها اعلام شده بود، در حالی‌که در سال جاری با میزان خروجی 7.68 میلیارد مترمکعب مواجه هستیم. این تغییر نشان‌دهندۀ 6 درصد کاهش خروجی سدهای کل کشور است.

گفتنی است که در شرایط کنونی، از ظرفیت مخازن سدهای کل کشور تنها 41 درصد پر شده است و در قیاس با سال گذشته که در همین زمان، 50 درصد از حجم این مخازن پر بوده است، کاهش چشمگیری را تجربه می‌کنیم.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
دستگاهی برای تبدیل آلیاژ مکانیکی در ابعاد نانو ساخته شد

محققان کشور با تاییدیه ستاد توسعه فناوری نانو موفق به ساخت دستگاهی برای تبدیل آلیاژ مکانیکی در ابعاد نانو شدند.


news-image
راه‌اندازی بورس ایده از ارکان اقتصاد دانش‌بنیان است

صالحی با اشاره به لزوم توسعۀ همکاری صنعت و دانشگاه، گفت: اقداماتی چون راه‌اندازی بورس ایده می‌تواند اثرگذاری بسزایی در ز ...


news-image
داده‌های ژنومی به مثابه ذخایر نفتی

در دنیای امروز داده ثروت عظیمی محسوب می شود بسیاری از شرکت های برتر دنیا همچون آمازون، فیس بوک و گوگل چیزی جز داده در اخ ...