کاهش چشمگیر آب در سدهای کشور | نخبه ها
خدمات مرکز


کاهش چشمگیر آب در سدهای کشور
news-image


آمارهای اخیر از وضعیت بهره‌برداری مخازن سدها نشان می‌دهند، که از آغاز سال آبی جاری، یعنی اول مهرماه امسال، تا بیستم دی‌ماه، 14 درصد از حجم مخازن‌ سدها کاهش پیدا کرده است.
طبق آمارهای موجود، کاهش حجم مخازن سدها از لحاظ عدد و رقم نشان می‌دهد که حجم 23.71 میلیارد مترمکعب به 20.38 میلیارد مترمکعب تقلیل یافته است.

این در حالی است که در شرایط کنونی، کل مخازن سدهای موجود در کشور به اندازه 50 میلیارد مترمکعب ظرفیت دارد، اما میزان آب ورودی به آن‌ها 33 درصد کم شده است.

گذشته از آن، میزان خروجی آب سدهای کشور هم تغییر کرده و با کاهش روبرو شده است. به این معنی که سال گذشته، 8.16 میلیارد مترمکعب به عنوان میزان خروجی سدها اعلام شده بود، در حالی‌که در سال جاری با میزان خروجی 7.68 میلیارد مترمکعب مواجه هستیم. این تغییر نشان‌دهندۀ 6 درصد کاهش خروجی سدهای کل کشور است.

گفتنی است که در شرایط کنونی، از ظرفیت مخازن سدهای کل کشور تنها 41 درصد پر شده است و در قیاس با سال گذشته که در همین زمان، 50 درصد از حجم این مخازن پر بوده است، کاهش چشمگیری را تجربه می‌کنیم.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
ایجاد رشته طب سنتی مشترک ایران و چین

مدیر امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال ایجاد یک رشته PHD طب سنتی به صورت یک برنامه مشترک با دانشگاه‌های ...


news-image
اپلیکیشن شهر مجازی اکساپ

امیر زمانی فرد عضو موسسه حامی نوابغ جوان موفق به ثبت اختراع اپلیکیشن شهر مجازی اکساپ در حوزه تجارت و کسب و کار آنلاین شد ...


news-image
توسعه کشاورزی یکی از اولویت‌های صندوق حمایت از سرمایه‎گذاری زیست‌فناوری

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی گفت: یکی از مهم ترین اولویت های صندوق حمایت از سرمایه‎گذاری زیست‌فناوری، توسعه ب ...