کاغذ سنگ ناجی درختان | نخبه ها
خدمات مرکز


کاغذ سنگ ناجی درختان
news-image


تکنولوژی تولید کاغذ سنگ در جهان چندان هم جدید نیست، اما باوجود مزایای زیست‌محیطی این نوع از کاغذ، همچنان در جهان تمایل به ساخت کاغذ معمولی بیشتر است.
کاغذ سنگ و ویژگی‌های آن چیست؟

کاغذ سنگ یا کاغذ سنگی، کاغذی است که با استفاده از کربنات کلسیم باقیمانده از سنگ‌های کربناته مثل «ماربل» یا همان سنگ مرمر و نوعی پلی‌اتیلن با چگالی بالا، که به آن HDPE هم گفته می‌شود، ساخته می‌شود.

تاریخچه کاغذ سنگ به دهه 90 میلادی و کشور تایوان برمی‌گردد. تکنولوژی ساخت این نوع از کاغذ برای اولین بار در تایوان ابداع شده و هرچند که در حال حاضر حدود 40 کشور جهان به این دانش دست یافته‌اند، اما با گذشت حدود بیست سال از ابداع آن، هنوز چندان در جهان فراگیر نشده است. دلیل آن هم این است که زیرساخت‌های لازم برای تولید این کاغذ به دو دلیل به درستی وجود ندارد. دلیل اول پیچیدگی تکنولوژی ساخت و تولید آن است و دوم آن که سرمایه‌گذاری اولیه برای راه‌اندازی و تولید آن زیاد است.

کاربرد کاغذ سنگ در اموری شبیه به کاغذهای معمولی است، اما در حال حاضر بیشترین استفاده از این کاغذ در جهان در مواردی است که به دوام و ماندگاری زیادی احتیاج دارند، مانند استفاده در صنعت بسته‌بندی و نیز تولید پوسترها، نقشه‌ها و کتابچه‌های راهنما به‌خصوص در مناطقی که امکان خیس شدن، حرارت دیدن یا پارگی در مورد آن‌ها وجود دارد. اما کاربرد‌های کاغذ سنگ بسیار بیشتر از مواردی از این قبیل می‌تواند باشد و از همه مهم‌تر این که می‌تواند جایگزین استفاده از پلاستیک شود و سرعت بازیافت آن نیز از کاغذ معمولی بیشتر است.

چگالی کاغذ سنگ از کاغذ معمولی بیشتر است، به همین دلیل کتابی که با استفاده از کاغذ سنگ به چاپ می‌رسد، کمی سنگین‌تر از یک کتاب با کاغذ معمولی است.

منبع خبر:سیناپرس

 

خبر های دیگر
news-image
بهینه‎‌سازی خدمات سازمان‌ها به کمک نرم‌افزارهای ایرانی

یک شرکت دانش بنیان داخلی با هدف کمک به سازمان ها در بهینه‌کردن خدمات، افزایش بهره‌وری و کارآیی سازمانی شکل گرفت. این شرک ...


news-image
نمک‌های تصفیه نشده برای سلامتی مضر است

در حالی که کارشناسان صنایع غذایی ناخالصی‌های موجود در نمک‌های تصفیه نشده را برای سلامتی مضر می دانند


news-image
مطالبه‌گری علمی میان دانشجویان کشور رونق گرفت

تشکیل انجمن‌های علمی مغز و شناخت در دانشگاه‌های کشور یکی از اقدامات ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی است ...