امکانات پژوهشی در مسیر شتاب‌دهنده‌های لیزری | نخبه ها
خدمات مرکز


امکانات پژوهشی در مسیر شتاب‌دهنده‌های لیزری
news-image


با تلاش محققان، مرکزی با عنوان شتاب‌دهنده ATF راه‌اندازی شده است، که در این مرکز امکانات پژوهشی به‌منظور باریکه‌های پر شدت الکترونی و یا لیزر فراهم می‌شود. 
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز آزمون شتاب‌دهنده"ATF" یک‌راه انداز پروژه‌های علمی است و یک کارگروه در آن پس از بررسی امکانات، برای کاربران باریکه‌های پر شدت الکترونی و یا لیزر فراهم می‌کنند، مرکز ATF از بیست‌وپنج سال پیش، درزمینه اختیار گذاشتن امکانات پژوهشی برای برسی ویژگی‌های شتاب‌دهنده‌های نوین پیشرو بوده است و یک منبع ارزشمند برای کاربران به‌حساب می‌آید،  ATF در راستای برنامه مدیریت انرژی ایالت متحده، خدمات‌رسانی می‌کند. 
در بخش امکانات لیزر و الکترون، خوشه‌های الکترونی 80 مگا الکترون‌ولت، در بازه زمانی زیر پیکو ثانیه و با جریان 3 کیلو آمپر به سالن‌های آزمایش تحویل داده می‌شود که در آن، کاربران در سه خطه باریکه می‌توانند آزمایش‌های خود را انجام دهند. این خطوط آزمایشگاهی کاملاً با ابزارهای تشخیص و درستکاری باریکه، مجهز شده‌اند تا همه نیازهای کاربر را پوشش دهند، از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ATF می‌توان به آمیختن باریکه الکترونی در ترکیب با لیزر پرتوان CO2 یادکرد. 
در گام اول از پروژه ATF-LL انرژی پرتو الکترون به 150 مگاوات افزایش خواهد یافت. افزون بر این‌یکی از منحصربه‌فردترین لیزرهای فروسرخ گازکربنیک جهان( 10 میکرومتر) با توان تراوات و دیرش تپی پیکو ثانیه در بخش لیزر CO2 این مجموعه وجود دارد. با کمک این لیزر کاربران ATF می‌توانند درباره پدیده‌های فیزیکی مختلف و رویکردهای تازه برای شتاب ذرات و تولید اشعه ایکس پژوهش کنند. نسل بعدی لیزر گازکربنیک فرا سریع، بر پایه تقویت تپ چهچه‌ای در ترکیب گاز ایزوتوپی، در حال ساخت است. این لیزر دامنه طیفی طول‌موجی پهنی را برای بررسی پدیده‌های میدان قوی فراهم می‌کند. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
درمان قاعدگی دردناک با سنبل‌الطیب

سنبل‌الطیب، یکی از مهم‌ترین گیاهان دارویی در ایران و جهان است که از دیرباز موردتوجه پزشکان بوده است


news-image
دانش‌آموزان آخرین دستاوردهای علمی نانو فناوری را ارائه می‌دهند

جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری نانو برگزار می‌شود تا تجربه‌ای تازه برای دانش آموزان باشد و آینده‌ای روشن را پیش روی ای ...


news-image
تولید پلاستیک‌های زیستی با کمک ریزارگانیسم‌های دریایی

پژوهشگران برای مقابله با تولید بیش از حد پلاستیک، قصد دارند با استفاده از ریزارگانیسم‌های دریایی، پلاستیک‌های زیستی تولی ...