تحولی دیگر در صنعت حمل و نقل | نخبه ها
خدمات مرکز


تحولی دیگر در صنعت حمل و نقل
news-imageکشور چین در حال احداث یک بزرگراه خورشیدی است، در سطح این بزرگراه پنل هایی قرار می‌گیرد تا با مهار انرژی خورشیدی بخشی از انرژی لازم برای شهرهای اطراف را تامین کنند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کشور چین در حال احداث یک بزرگراه خورشیدی است. این مسیر 2 کیلومتری از شهر 7 میلیون نفری جینان که در شرق چین قرار دارد، آغاز می شود. این شهر یکی از قطب های فناوری و حمل و نقل چین محسوب می شود. قسمتی از این بزرگراه خورشیدی تا پایان دسامبر افتتاح شده و انواع وسایل نقلیه تا کامیون های سایز متوسط، مجاز به عبور و مرور از این مسیر 2 کیلومتری ویژه خواهند بود.
برای ساخت این اتوبان فتوولتاییک، مهندسین چینی از سه لایه استفاده کرده اند. بیرونی ترین لایه که در واقع خودروها بر روی آن تردد می کنند، از بتن شفاف ساخته شده و حرکت بر روی آن حسی همانند حرکت بر روی آسفالت دارد. در زیر این لایه فوق العاده مقاوم بزرگراه خورشیدی، پنل های خورشیدی نصب شده اند که می توانند بدون هر گونه آسیب دیدگی از محیط انرژی خورشیدی را جذب کنند. در قسمت انتهایی نیز یک عایق بسیار مستحکم قرار داده شده تا این پنل ها از برآمدگی ها و فشارهای احتمالی زیر زمینی مصون بمانند. این قسمت از بزرگراه خورشیدی علاوه بر اینکه همانند یک منبع انرژی عمل می کند، قادر است در فصول سرد سال با آزادسازی گرما برف های انباشته شده در مسیر را نیز ذوب کند. البته مهندس های این پروژه امیدوار که در آینده نزدیک پنل های موجود بتوانند به صورت بی سیم خودروهای الکتریکی را نیز که در مسیر مذکور تردد خواهند کرد، شارژ کنند.
استفاده از فناوری های نوین برای به کارگیری انرژی خورشیدی به سرعت در جهان در حال توسعه است در ایران نیز در خصصوص پژوهشگران و محققان در حال تحقیق و مطالعه هستند و فناوری هایی نیز به همت آنها در کشور بومی شده است. البته ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی نیز در زمینه انرژی خورشیدی طرح های بسیاری را مورد حمایت قرار داده است و از بحث آموزش این حوزه تا ترویج و فرهنگسازی را نیز مد نظر دارد.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
فرآیند ثبت اختراعات داخلی هوایی بهبود می‌یابد

ستاد توسعه صنایع و فناوری‌های دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی به دنبال بهبود فرآیند ثبت اختراعات داخلی حوزه هوای ...


news-image
عجیب‌ترین طرح‌ها برای هواپیماهای مسافری

دنیای هوانوردی یک بازار تنگاتنگ و سرشار از رقبای متعددی است که تلاش می‌کنند با استفاده از نوآوری‌های مدرن، خود را از رقی ...


news-image
دلیل تفاوت ترمیم زخم در افراد گوناگون چیست؟

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی موفق شدند دلیل تفاوت در ترمیم زخم افراد گوناگون را توضیح دهند.