طرح اولیه سامانه هوشمند آبیاری باغی در مازندران رونمایی شد | نخبه ها
خدمات مرکز


طرح اولیه سامانه هوشمند آبیاری باغی در مازندران رونمایی شد
news-image


دانشجوی دکتری دانشگاه کشاورزی ساری موفق به طراحی و ساخت سامانه هوشمند آبیاری اراضی باغی شد که با این روش امکان صرفه جوئی آب تا ۲۵درصد هر هکتار هم وجود دارد.

 

راهب مافروزی در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار علم و فناوری استان مازندران درباره طرح اولیه سامانه هوشمند آبیاری شالیزاری در استان مازندران اظهار کرد: این طرح با هدف کاهش آب در شالیزاری در برنامه کاری‌ام قرار گرفت.

وی با اعلام اینکه شالی یکی از محصولات پرمصرف آب در کشور است،تصریح کرد:  شرایط اقلیمی ما به سمتی سوق داده می‌شود که باید نسبت به مصرف بهینه آب اقدام کرد.

این پژوهشگر مازندرانی خاطر نشان کرد: این سیستم به کشاورز کمک می‌کند که به صورت هوشمندانه نسبت به آبیاری اراضی شالیزاری اقدام کند.

وی بیان کرد: تحقیقات کاپیک در آمل و دیگر نقاط کشور و حتی در ژاپن نشان می‌دهد که نیاز نیست شالی همیشه غرrقآب باشد.

مافروزی اضافه کرد: با توجه به  تحقیقات انجام شده امکان کاهش آب و حتی خشک کردن شالی در سه مقطع وجود دارد و میزان عملکرد محصول در این روش بهتر است.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
کفش هایی که از یخ زدگی در بیماران پارکینسون جلوگیری می کند

دانشمندان هلندی در آزمایشاتی که بر روی ۱۹ بیمار مبتلا به پارکینسون انجام دادند


news-image
تشخیص دقیق تر سرطان پوست با آزمایش خون

دانشمندان استرالیایی آزمایش خون جدیدی را توسعه داده اند که امکان تشخیص زودهنگام ملانوم، بدخیم ترین نوع سرطان پوست را با ...


news-image
شرکت‌های خلاق برای حضور در نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته حمایت می‌شوند

دبیرخانه برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق به‌منظور توسعه و ترویج فعالیت شرکت‌های خلاق از حضور این شرکت‌ها در دوازدهمی ...