طرح اولیه سامانه هوشمند آبیاری باغی در مازندران رونمایی شد | نخبه ها
خدمات مرکز


طرح اولیه سامانه هوشمند آبیاری باغی در مازندران رونمایی شد
news-image


دانشجوی دکتری دانشگاه کشاورزی ساری موفق به طراحی و ساخت سامانه هوشمند آبیاری اراضی باغی شد که با این روش امکان صرفه جوئی آب تا ۲۵درصد هر هکتار هم وجود دارد.

 

راهب مافروزی در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار علم و فناوری استان مازندران درباره طرح اولیه سامانه هوشمند آبیاری شالیزاری در استان مازندران اظهار کرد: این طرح با هدف کاهش آب در شالیزاری در برنامه کاری‌ام قرار گرفت.

وی با اعلام اینکه شالی یکی از محصولات پرمصرف آب در کشور است،تصریح کرد:  شرایط اقلیمی ما به سمتی سوق داده می‌شود که باید نسبت به مصرف بهینه آب اقدام کرد.

این پژوهشگر مازندرانی خاطر نشان کرد: این سیستم به کشاورز کمک می‌کند که به صورت هوشمندانه نسبت به آبیاری اراضی شالیزاری اقدام کند.

وی بیان کرد: تحقیقات کاپیک در آمل و دیگر نقاط کشور و حتی در ژاپن نشان می‌دهد که نیاز نیست شالی همیشه غرrقآب باشد.

مافروزی اضافه کرد: با توجه به  تحقیقات انجام شده امکان کاهش آب و حتی خشک کردن شالی در سه مقطع وجود دارد و میزان عملکرد محصول در این روش بهتر است.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
۱۵هزار مترمربع به زیست‌بوم نوآوری پیوست ستاری کارخانه‌های نوآوری شهر را هوشمند ...

تفاهم‌نامه راه‌اندازی کارخانه نوآوری «آریا» با حضور معاون علمی و فناوری امضا شد تا فضای تازه‌ای برای رونق کسب‌وکارهای دا ...


news-image
آمادگی جهاددانشگاهی برای همکاری در زمینه تامین برق از انرژی خورشیدی

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه طبق مصوبه هیئت دولت سازمان‌ها باید 20 درصد برق خود را از طریق انر ...


news-image
پهپادی برای ماجراجویی در زیر آب ساخته شد

گلادیوس نام یک پهپاد قدرتمند است که ماجراجویی در زیر آب را برای علاقمندان ممکن می کند. یکی از مزایای این پهپاد شارژ ۴ سا ...