افتتاح پروژه ملی ایرانوم، گامی در جهت توسعه | نخبه ها
خدمات مرکز


افتتاح پروژه ملی ایرانوم، گامی در جهت توسعه
news-image


بهره‌برداری از پروژه «ایرانوم» 26دی‌ماه به‌طور رسمی افتتاح شد. به گفته معاون وزیر بهداشت، با افتتاح این پروژه، آزمایش‌های مرتبط با دی‌ان‌ای به طور کامل در داخل کشور انجام خواهد گرفت.
دکتر رضا ملک‌زاده، معاون وزیر بهداشت امروز در بیست و سومین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی در محل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سخنرانی کرد و گفت: «ما بر اساس اسناد بالادستی باید تا سال ۱۴۰۴ رتبه اول منطقه در آموزش و پژوهش باشیم و دانشگاه‌های ما به رتبه زیر ۲۰۰ برسند. خوشبختانه شِمای کلی از وضعیت کشور نشان می‌دهد که ما در دو بخش سلامت و آموزش پیشرفت خوبی داشته‌ایم. در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش‌های زیادی در این دو بخش صورت گرفته و ما توانسته‌ایم اولین موسسه ملی تحقیقات علوم پزشکی را به عنوان یک مرکز گرنت‌دهنده ایجاد کنیم.»

پیش از این نیز در نشست خبری این پروژه که هفته گذشته برگزار شد، پروفسور حسین نجم‌آبادی، رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اعلام کرد که در پروژه ایرانوم 800 نفر از 8 نژاد ایرانی توالی‌یابی شدند.

او همچنین به راه‌اندازی مرکز ژنومیک کشوری (پروژه ایرانوم) اشاره کرد و از تلاش برای انتقال تکنولوژی بسیار جدید و پیشرفته توالی‌یابی نسل جدید (NGF) قدردانی کرد.

پروفسور نجم‌آبادی درخصوص ایجاد بانک‌های جمعیتی توضیح داد: «این پایگاه داده جمعیتی تمام تغییرات ژنوم جمعیت‌های مختلف ایرانی را با نام «ایرانوم» در نظر گرفته است و اولین کشوری هستیم که در زمینه بانک داده‌های ژنومیک آنلاین هستیم و در حال حاضر عربستان صعودی، قطر، کویت، عمان، بحرین، عمارات متحده عربی نیز در این عرصه حضور دارند که خوشبختانه توانمندی ایران نشان می‌دهدکه در سال‌های آینده می‌توانیم با حمایت متولیان سرآمد منطقه باشیم.»

به گفته رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،800 فرد سالم با سن بیشتر از 35 سال از 8 نژاد فارس، آذری، عرب ایرانی، لر، کرد، بلوچ، ترکمن و جزایر خلیج‌فارس در پروژه ایرانوم به‌منظور توالی‌یابی به کار گرفته شده‌اند و امیدواریم که با این توالی‌یابی، در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌های ژنتیکی به دستاوردهای ارزنده‌ای برسیم.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
بیشترین مقالات رترکت شده مربوط به کدام دانشگاههای ایران می باشد

از شاخص تعداد مقالات رترکت شده می توان به بررسی وضعیت اخلاق پژوهشی در موسسات


news-image
بسته‌بندی‌ها با محیط‌زیست آشتی کنند

رشد روزافزون جمعیت از یک‌سو و پیشرفت علم و فناوری و توسعه شهرنشینی از سوی دیگر به افزایش رشد ضایعات منجر شده است.


news-image
انقلاب ارتباطات از چه زمانی آغاز شد؟

بشر در طول حیاتش، همواره از وسیله‌ای برای برقراری ارتباط استفاده می‌کرده است، تا بتواند پیام خود را به دیگران برساند. چن ...