تولید کربن فعال از چوب درختان مرده | نخبه ها
خدمات مرکز


تولید کربن فعال از چوب درختان مرده
news-image


همه‌ساله درختان زیادی خشک‌شده و از بین می‌روند. بااین‌حال چوبی که از آن‌ها باقی می‌ماند کیفیت خوبی برای تبدیل به کربن فعال دارد. نتایج پژوهشی که در نشریه «شیمی و مهندسی شیمی ایران» وابسته به جهاد دانشگاهی منتشر کرده، به این موضوع پرداخته است.
هرساله مقدار چشم­گيری از درختان مرکبات و نيز ساير درختان در مناطق مختلف به دليل کم‌آبی، بالا رفتن سن درختان و نيز موضوع هرس کردن آن­ها، خشک‌شده و به چوب خشک تبديل مي­شوند.

در بسياری از موارد، اين درختان به‌درستی مورداستفاده اقتصادی قرار نمي‌­گيرند. درحالی­‌که به­‌واسطه سختي ذاتي چوب اين درختان، بستر خوبي برای توليد «کربن فعال» از اين درختان خشک و ضايعاتي فراهم مي­‌شود که به‌عنوان يک جاذب، دارای کاربردهای مهم و حياتي است.

«کربن فعال»، به گروهي از مواد اطلاق مي­‌شود که مساحت یا سطح داخلي بالا، تخلخل و قابليت جذب گازها و مايعات شيميايي را دارند و از سوختن هر ماده دارای کربن، توليد مي­‌شود.
کربن فعال‌شده دارای کاربردهای زيادی است ازجمله مصارف آن در تصفيه آب­‌ها (آب شرب، آب آکواريوم و آب­‌های صنعتي) ازنظر رنگ و طعم، رنگ‌زدایی از قند و شکر، بازيافت طلا، به سازی رنگ طعم‌دهنده در نوشیدنی‌ها و آب‌میوه‌ها، استفاده در دستگاه‌های تصفیه‌کننده هوا، خوش‌بوکننده‌ها، همچنين داروهای سم‌زدا و تصفيه­‌های صنعتي و غیره.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
نانوشوینده خودرو بامنشا گیاهی ساخته شد

مخترعان ایرانی موفق به ساخت نانوشوینده خودرو غیر الکلی شدند که با این نوع شوینده، امکان شست و شوی کامل


news-image
ساخت تجهیزات نوین نوری برای بکارگیری تکنیک اپتوژنتیک در مطالعات مغز

ساخت و توسعه تجهیزات نوین نوری برای بکارگیری تکنیک اپتوژنتیک در مطالعات مغز با حمایت ستادتوسعه علوم و فناوری های شناختی ...


news-image
ایده‌های ارزش آفرین و نوآورانه معدن و صنایع معدنی حمایت می‎شود

جشنواره ایده‌های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی 23 و 24 تیر ماه سال جاری برای حمایت از ایده‌های نوآورانه برگزار می‌شود.