پاسخ به ابهام در سلامت نوزادان حاصل از باروری مصنوعی | نخبه ها
خدمات مرکز


پاسخ به ابهام در سلامت نوزادان حاصل از باروری مصنوعی
news-image


امروزه بسیاری از زوج‌هایی که دارای مشکل ناباروری هستند، از تکنولوژی‌های باروری مصنوعی استفاده کرده و دارای فرزند می‌شوند. اما درخصوص سلامت کامل نوزادان به دنیا آمده از این طریق، ابهاماتی وجود دارد که محققین کشورمان سعی در رفع آن‌ها داشته‌اند.
امروزه موضوعات بسیار بحث‌برانگیزی برای تکنولوژی­‌های تولیدمثل که به ART معروف هستند و ناهنجاری­‌های مادرزادی در نوزادان (MCM) در مقایسه با نوزادان حاصل از حاملگی طبیعی یا اصطلاحا  NCوجود دارد. در تکنولوژی­‌های کمک باروری، حاملگی­‌های چندتایی یا متعدد در مقایسه با حاملگی طبیعی، بسیار بیشتر رخ می­‌دهد و بنا بر برخی نظرات کارشناسی، خطر ناهنجاری­‌های مادرزادی نیز در این حاملگی­‌ها بیشتر از حاملگی­‌های فردی است.

در مطالعات صورت گرفته قبلی، نتایج متفاوت و گاه متناقضی در این رابطه به‌دست‌آمده است ولذا، برای تبیین بیشتر این موضوع، گروهی از محققین کشورمان از انستیتوی ایرانی تحقیقات علوم سلامت، مرکز منابع زیستی ایران، پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی فسا و دانشگاه علم و فرهنگ تهران مطالعه‌ای را انجام داده‌اند که در آن میزان حضور ناهنجاری­‌های مادرزادی (MCM) در نوزادان ART انفرادی بررسی‌شده و با نتایج مربوط به نوزادان NC مقایسه شده است.

محققین پس از به دست آوردن اطلاعات جمعیت­‌شناختی، معیارهای جنس نوزاد، سن مادر، فناوری کمک بارداری، سابقه تولد و سقط جنین در مادر، نوع زایمان و سوابق کامل بیماری را موردبررسی قرار دادند. سپس نوزادان مدنظر دو مرتبه در مرکز تحقیقات بهداشت و درمان کودکان مورد آزمایش قرار گرفتند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
استفاده از پهپادها در پاکسازی ساحل

دانشمندان انگلیسی قصد دارند برای پاکسازی سواحل این کشور، از پهپادها کمک بگیرند


news-image
نشانه های حیات در مریخ با آزمایشگاه مینیاتوری بررسی می شود

سازمان فضایی اروپا و روسیه دوسال دیگر کاوشگری حاوی یک آزمایشگاه مینیاتوری به اندازه یک جعبه کفش را به مریخ می فرستند.


news-image
الکتریکی شدن هشتاد درصد اتوبوس‌های جهان تا سال دوهزاروچهل

تحقیقات جدید حاکی از آن هستند که ناوگان‌های اتوبوس‌رانی سریع‌تر از خودروهای شخصی، الکتریکی خواهند شد و تا سال ۲۰۴۰ میلاد ...