هوشمندانه ورزش کنید | نخبه ها
خدمات مرکز


هوشمندانه ورزش کنید
news-image


رسیدن به تناسب اندام یکی از آرزوهایی است که تقریبا همه افراد به دنبال آن هستند.new scientist در جدیدترین شماره‌ خود(January 2019) تلاش کرده تا هوشمندانه‌ترین راهکارها را برای ورزش و در نتیجه رسیدن به تناسب اندام ارائه داده است.
اگر شما هم به دنبال تناسب اندام هستید، معمول‌ترین راهکارها رعایت رژیم‌غذایی، ورزش و کاهش وزن است. ورزش کردن نه تنها شما را قوی می‌کند بلکه اندامتان را هم متناسب می‌کند و نیز خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت نوع 2، برخی سرطان‌ها، افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد و عملکردهای شناختی را هم بهبود می‌بخشد. سبک زندگی در دنیا به گونه‌ای شده است که فعالیت بدنی به حداقل رسیده و طبق آمارهای جهانی، نداشتن فعالیت بدنی عامل مرگ و میر 5 میلیون نفر در دنیا شده است. گاهی آنقدر اطرافمان را جدیدترین دستگاه‌های مختلف ورزشی فرا می‌گیرد که همین امر، ورزش کردن را پیچیده می‌کند، در نهایت هم نتیجه مطلوبی به همراه ندارد و اغلب افراد را سرخورده می‌کند.
براساس استانداردهای ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، افراد بالغ باید برای داشتن زندگی بهتر، بدن سالم‌تر، تناسب اندام و وزن ایده‌آل و ماهیچه‌های قوی، هفته‌ای 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط یا 75 دقیقه ورزش شدید انجام دهند. تعریف WHO از فعالیت بدنی متوسط انجام کارهایی چون فعالیت‌های روزانه و انجام کارهای خانه و باغبانی است. مطالعاتی که سال گذشته روی بیش از 130 هزار نفر از 17 کشور جهان صورت گرفت، نشان داد که پیاده‌روی تا محل کار و انجام کارهای خانه مانند جارو کردن یا تمیزکردن خانه جزء فعالیت‌هایی محسوب می‌شوند که انجام مستمر آنها به شکلی که هفته‌ای 150 دقیقه انجام شود، خطر مرگ را تا 28 درصد کاهش می‌دهد. بسیاری از دولت‌ها، مردم خود را ترغیب می‌کنند که فعالیت بدنی خود را در طول هفته تقسیم کنند تا هر روز بتوانند مقداری تحرک داشته باشند اما مطالعاتی که به مدت 18 سال روی بیش از 63 هزار فرد بالغ انگلیسی انجام شده، نشان می‌دهد افرادی که بخش عمده فعالیت بدنی خود را به آخر هفته موکول می‌کنند، به اندازه افرادی که در طول هفته فعالیت می‌کنند، کاهش ابتلا به بیمار‌ی‌های قلبی و انواع سرطان را تجربه کرده‌اند. آنها معتقدند که فعالیت بدنی آخر هفته هم می‌تواند به همان اندازه در کاهش احتمال مرگ و میر و ابتلا به انواع بیماری‌ها مؤثر باشد و حتی داشتن فعالیت کم‌تر از میزان توصیه شده نیز بهتر از نداشتن فعالیت است. ورزش کردن به میزان سه تا پنج بار در هفته زندگی سلامتی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
«سوخت پاک» از میلیونها تن ضایعات پلاستیکی به دست خواهدآمد

با توجه به اینکه هرچه جلو می رویم در استفاده از منابع طبیعی بیشتر محدود می شویم موضوع پسماند و بازیافت ضایعات نکته بسیا ...


news-image
دانشگاه‌ها از پژوهش‌محوری به سوی کارآفرینی حرکت کنند

رئیس بنیاد نخبگان لرستان گفت: دانشگاه‌ها از پژوهش‌محوری به سوی کارآفرینی حرکت کنند.


news-image
کارگاه سلامت روان و چالش‌های پیشرو برگزار شد

کارگاه «سلامت روانی، راهکارهای ارتقاء و چالش‌های پیشرو» به همت بنیاد نخبگان استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد برگزار شد.