امکان چاپ سه‌بعدی اسکلت دایناسورها | نخبه ها
خدمات مرکز


امکان چاپ سه‌بعدی اسکلت دایناسورها
news-image


به‌تازگی یک متخصص دیرینه‌شناسی به سراغ عرضه فایل‌هایی کرده است که می‌توان به کمک آن‌ها اسکلت دایناسورها را با کمک فناوری چاپ سه‌بعدی، بازسازی کرد.
دایناسورها موجوداتی بسیار عجیب هستند که با توجه به انقراض آن‌ها در میلیون‌ها سال پیش، انسان تنها می‌تواند امیدوار به یافتن بقایای سالم از جنازه آن‌ها باشد. به همین دلیل نیز دیرینه شناسان دائم در حال تلاش برای یافتن فسیل‌ها و استخوان‌های جدید دایناسورها هستند تا بتوانند اطلاعاتی جدید را درباره آن‌ها بیابند.

بااین‌وجود با پیشرفت فناوری، امکان مطالعه دایناسورها در سطحی گسترده‌تر مهیا شده است. برای مثال یک دانشجوی دکترای دیرینه‌شناسی به نام کیمبرلی چپل (Kimberley Chapelle) به‌تازگی از فناوری چاپ سه‌بعدی استفاده کرده است تا بتواند با بازسازی جمجمه و استخوان‌های دایناسورها، تحقیقت دقیق‌تری را بر روی ساختار بدن آن‌ها داشته باشد.

بااین‌وجود نکته هیجان‌انگیز این است که او ین امکان را برای خودش نگاه نداشته و آن را به جهانیان عرضه کرده است. این فرد با عرضه آنلاین نقشه چاپ سه‌بعدی اسکلت دایناسورها، این امکان را فراهم آورده است که همگی کاربران اینترنت که چاپگر سه‌بعدی دارند بتوانند با دانلود این فایل‌ها به سراغ چاپ شخصی آن‌ها بروند.

نسخه موجود و ایجاد شده توسط چپل، اسکلت یک ماسوپوندیلوس (Massospondylus) است که با کمک اعمال سی‌تی‌اسکن بر روی اسکلت این دایناسور، توسط این دانشمند جوان طراحی شده است. نکته مهم درباره این مورد این است که به کمک آن می‌توان با شکافتن نسخه چاپ شده، بدون ترس از آسیب‌دیدگی یک فسیل چند میلیون ساله به بررسی محتوای داخلی جمجمه یا سایر استخوان‌های این دایناسور پرداخت.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
تفاهم نامه همکاری میان معاونت علمی با سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور منعقد شد

در مسیر اجرایی سازی برنامه توسعه تولید و همچنین تقاضای محصولات دانش‏ بنیان، همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و ساز ...


news-image
ارتقاء زیست‌بوم مالکیت فکری درگرو انسجام چرخه تعاملات حقوقی، اقتصادی و مدیریتی ا ...

حسام زند حسامی بر اهمیت توسعه زیست‌بوم نوآوری در کشور تاکید کرد و گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درصدد است تا زی ...


news-image
اتانول آینده سوخت‌ها را دگرگون می‌کند

برخلاف هیدروژن با ویژگیهای انفجاری‌اش، اتانول را به راحتی می توان مانند