امکان چاپ سه‌بعدی اسکلت دایناسورها | نخبه ها
خدمات مرکز


امکان چاپ سه‌بعدی اسکلت دایناسورها
news-image


به‌تازگی یک متخصص دیرینه‌شناسی به سراغ عرضه فایل‌هایی کرده است که می‌توان به کمک آن‌ها اسکلت دایناسورها را با کمک فناوری چاپ سه‌بعدی، بازسازی کرد.
دایناسورها موجوداتی بسیار عجیب هستند که با توجه به انقراض آن‌ها در میلیون‌ها سال پیش، انسان تنها می‌تواند امیدوار به یافتن بقایای سالم از جنازه آن‌ها باشد. به همین دلیل نیز دیرینه شناسان دائم در حال تلاش برای یافتن فسیل‌ها و استخوان‌های جدید دایناسورها هستند تا بتوانند اطلاعاتی جدید را درباره آن‌ها بیابند.

بااین‌وجود با پیشرفت فناوری، امکان مطالعه دایناسورها در سطحی گسترده‌تر مهیا شده است. برای مثال یک دانشجوی دکترای دیرینه‌شناسی به نام کیمبرلی چپل (Kimberley Chapelle) به‌تازگی از فناوری چاپ سه‌بعدی استفاده کرده است تا بتواند با بازسازی جمجمه و استخوان‌های دایناسورها، تحقیقت دقیق‌تری را بر روی ساختار بدن آن‌ها داشته باشد.

بااین‌وجود نکته هیجان‌انگیز این است که او ین امکان را برای خودش نگاه نداشته و آن را به جهانیان عرضه کرده است. این فرد با عرضه آنلاین نقشه چاپ سه‌بعدی اسکلت دایناسورها، این امکان را فراهم آورده است که همگی کاربران اینترنت که چاپگر سه‌بعدی دارند بتوانند با دانلود این فایل‌ها به سراغ چاپ شخصی آن‌ها بروند.

نسخه موجود و ایجاد شده توسط چپل، اسکلت یک ماسوپوندیلوس (Massospondylus) است که با کمک اعمال سی‌تی‌اسکن بر روی اسکلت این دایناسور، توسط این دانشمند جوان طراحی شده است. نکته مهم درباره این مورد این است که به کمک آن می‌توان با شکافتن نسخه چاپ شده، بدون ترس از آسیب‌دیدگی یک فسیل چند میلیون ساله به بررسی محتوای داخلی جمجمه یا سایر استخوان‌های این دایناسور پرداخت.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
فناوری‌های فرهنگی به کمک تولید و اشتغال می‌آید

همایش ملی فناوری‌های فرهنگی تولید و اشتغال با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی 29 بهمن ماه 96


news-image
تشریح آخرین وضعیت محصولات درمانی و تحقیقاتی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی کشو ...

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی با اشاره به طرحها و محصولات درمانی و تحقیقاتی به عنوان دست ...


news-image
حمایت از پژوهشگران در حوزه ریاضی توسعه می‌یابد

تفاهمنامه همکاری بین صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و انجمن ریاضی ایران امضاء شد تا شاهد رشد حمایت از پژ ...