ساخت دستگاهی با قابلیت تولید جرم منفی | نخبه ها
خدمات مرکز


ساخت دستگاهی با قابلیت تولید جرم منفی
news-image


این دستگاه که نخستین نمونه در نوع خود محسوب می شود، قادر به تولید ذرات عجیبی است که نیمی نور / نیمی ماده بوده و می تواند پایه ای برای نوع جدید لیزر باشد که به انرژی بسیار کمتری نسبت به فناوری های فعلی نیاز دارد.
دستگاهی که توسط محققان دانشگاه روچستر (آمریکا) ساخته شده است، امکان تولید پلاریتون ها (polaritons) را در دمای اتاق فراهم می کند.

پلاریتون، شبه ذره ‌ای است که بخشی از آن نور و بخش دیگر ماده است. تولید یک پلاریتون شامل ترکیب یک فوتون با یک شبه ذره موسوم به اکسایتون (exciton) است. این دستاورد از طریق دستکاری فوتون های اسیر و ترکیب آنها با  اکسایتون برای ساخت ذرات عجیبی که نیمی نور/ نیمی ماده (half-light/half-matter) هستند، حاصل شد.

چنین شبه ذره هایی جدید نیستند؛ اما به گفته محققان، اغلب پولاریتون هایی که تاکنون تولید شده اند، فقط بر روی شبه ذرات ساخته شده از اکسایتون ها و فوتون های خنثی تولید شده اند.

دستگاه جدید این امکان را فراهم می کند تا محققان، تعامل های بین انواع مختلف پلاریتون ها را بررسی کنند.

نیک وامیواکاس (Nick Vamivakas)، فیزیکدان کوانتوم در موسسه اپتیک روچستر عنوان کرد: از طریق وادار کردن اکسیاتون به واگذار کردن برخی از ویژگی هایش به یک فوتون برای تولید یک پلاریتون، موفق به تولید چیزی شدیم که به گونه ای رفتار می کند مانند اینکه دارای جرم منفی (negative mass) است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
چرا کشتی‌ها تصادف می‌کنند

شنبه شب یک تانکر حامل 136هزار تن نفت تغلیظ‌شده در حدود 160مايل دريايي(300کيلومتري) شرق


news-image
محصولات فناورانه نانو وارد بازار ایران و کره جنوبی می شود

مدیر کارگروه امور بین‌الملل ستاد توسعه فناوری نانو گفت: توانستیم کلوپی با کره جنوبی راه اندازی کنیم تا در نهایت محصولات ...


news-image
دانش‌بنیان‌ها نیازهای صنایع را رفع کردند و تجارت فناوری را توسعه دادند

یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد تا از طریق ارتباط با شرکت‌های صنعتی استان البرز بیش از 10 نیاز فناورانه صنایع را پاسخ دهد.