نقطه کوانتومی در لیزر چیست | نخبه ها
خدمات مرکز


نقطه کوانتومی در لیزر چیست
news-image


نقاط کوانتومی، نانو کریستال‌های نیم‌رسانا با اندازه بین 2 تا 10 نانومتر هستند و از عنصرهای گروه‌های دوم و چهارم، یا سوم پنجم تشکیل‌شده‌اند. نقاط کوانتومی نسبت به رنگینه های فلورسانس آلی رایج دارای برتری‌های بسیاری همچون شدت فلورسانس بال‌تر، طول عمر طولانی‌تر و داشتن مقاومت بهتر در برابر رنگ‌بری نوری دارند. 
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در سالهای اخیر نقاط کوانتومی نیم‌رسانا در بسیاری از کاربردها جایگزین فسفرهای غیر آلی شده و نتایج موفقیت‌آمیزی را به‌عنوان گسیلنده در برداشته است. اما کاربرد نقاط کوانتومی به‌عنوان ماده لیزر به‌شدت محدود و با مشکلات فراوان همراه بوده است، زیرا برای دستیابی به لیزر از نقاط کوانتومی، معمولاً باید آن‌ها را با پرتوهای کوتاه تپ از لیزرهای دیگر، برانگیخته کرد. در این پژوهش، لیزرهای نقاط کوانتومی بهبود داده‌شده‌اند تا در تابش‌دهی با چشمه موج پیوسته با توان بسیار کم نیز، بهره لیزری داشته باشند. 
آستانه دیده‌شده برای این گروه از لیزرهای نقطه کوانتومی به کوچکی 74 میلی وات بر سانتیمتر مربع بوده است. این مواد هم به دلیل جذب اپتیکی قوی و هم به دلیل آستانه کوچک موردنیاز برای لیزر دادن، می‌توانند به‌جای چشمه‌های پراکنده چندرنگی به باریکه‌های لیزری ارزشمند تبدیل شوند. 
چنانچه میدانید لیزر در بسیاری از زمینه‌های علم و فناوری به‌کاررفته است. در این میان لیزرهای حالت‌جامد  همچون تیتانیم، ییتریم آلومینیوم " nd:yag" و لیزرهای دیودی نیم‌رسانا، از مشهورترین چشمه‌های تابش لیزر هستند. اگرچه باگذشت زمان نقش این لیزرها در فناوری روز افزایش‌یافته است اما بازدهی لیزرهای حالت‌جامد، همچنان تنگناهای اصلی را با خود همراه دارد. یکی از مهم‌ترین دشواری‌های مواد لیزر جامد، کوچک بودن جذب نور چشمه‌های دمش در آن مواد است. در راستای بهبود این فناوری و رفع این دشواری، گسترش دیود لیزری 800 نانومتری تا حد زیادی مشکل ماده TL:SAPPHIRE را حل کرده است اما هنوز ND:YAG با روش‌های پرزحمت نیازمند دمش اپتیکی است. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
محصول پاك با بازدهی بيشتر نياز اساسي كشور است

ضرورت استفاده از جديدترين يافته هاي علمي در بخش كشاورزي


news-image
تولید خودرو بدون آسیب به محیط‌زیست

شرکت ولوو اعلام کرده است که خودروهای این شرکت به سطح جدیدی از سبز بودن وارد شده‌اند


news-image
فراخوان ارسال آثار دوره سوم مسابقه نور گرامیداشت ابن رزاز جزری

دوره سوم مسابقه نور گرامیداشت «ابن‌رزاز جزری» با همکاری بنیاد نخبگان استان تهران برگزار می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رس ...