نقطه کوانتومی در لیزر چیست | نخبه ها
خدمات مرکز


نقطه کوانتومی در لیزر چیست
news-image


نقاط کوانتومی، نانو کریستال‌های نیم‌رسانا با اندازه بین 2 تا 10 نانومتر هستند و از عنصرهای گروه‌های دوم و چهارم، یا سوم پنجم تشکیل‌شده‌اند. نقاط کوانتومی نسبت به رنگینه های فلورسانس آلی رایج دارای برتری‌های بسیاری همچون شدت فلورسانس بال‌تر، طول عمر طولانی‌تر و داشتن مقاومت بهتر در برابر رنگ‌بری نوری دارند. 
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در سالهای اخیر نقاط کوانتومی نیم‌رسانا در بسیاری از کاربردها جایگزین فسفرهای غیر آلی شده و نتایج موفقیت‌آمیزی را به‌عنوان گسیلنده در برداشته است. اما کاربرد نقاط کوانتومی به‌عنوان ماده لیزر به‌شدت محدود و با مشکلات فراوان همراه بوده است، زیرا برای دستیابی به لیزر از نقاط کوانتومی، معمولاً باید آن‌ها را با پرتوهای کوتاه تپ از لیزرهای دیگر، برانگیخته کرد. در این پژوهش، لیزرهای نقاط کوانتومی بهبود داده‌شده‌اند تا در تابش‌دهی با چشمه موج پیوسته با توان بسیار کم نیز، بهره لیزری داشته باشند. 
آستانه دیده‌شده برای این گروه از لیزرهای نقطه کوانتومی به کوچکی 74 میلی وات بر سانتیمتر مربع بوده است. این مواد هم به دلیل جذب اپتیکی قوی و هم به دلیل آستانه کوچک موردنیاز برای لیزر دادن، می‌توانند به‌جای چشمه‌های پراکنده چندرنگی به باریکه‌های لیزری ارزشمند تبدیل شوند. 
چنانچه میدانید لیزر در بسیاری از زمینه‌های علم و فناوری به‌کاررفته است. در این میان لیزرهای حالت‌جامد  همچون تیتانیم، ییتریم آلومینیوم " nd:yag" و لیزرهای دیودی نیم‌رسانا، از مشهورترین چشمه‌های تابش لیزر هستند. اگرچه باگذشت زمان نقش این لیزرها در فناوری روز افزایش‌یافته است اما بازدهی لیزرهای حالت‌جامد، همچنان تنگناهای اصلی را با خود همراه دارد. یکی از مهم‌ترین دشواری‌های مواد لیزر جامد، کوچک بودن جذب نور چشمه‌های دمش در آن مواد است. در راستای بهبود این فناوری و رفع این دشواری، گسترش دیود لیزری 800 نانومتری تا حد زیادی مشکل ماده TL:SAPPHIRE را حل کرده است اما هنوز ND:YAG با روش‌های پرزحمت نیازمند دمش اپتیکی است. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
دستگاه هوشمند انتخاب تشک ساخته شد

دستگاه هوشمند انتخاب تشک در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر با امکان تعیین استاندارد تشک های طبی و غیرطبی ساخته شد.


news-image
تهران میزبان کنگره جهانی فناوری‌های هوشمند

کنگره جهانی فناوری‌های هوشمند 2018 (IC TECK 2018) بهمن‌ماه سال جاری


news-image
نیازهای واقعی بالگردی کشور تأمین می‌شود

نیازهای واقعی بالگردی کشور توسط کارگروه بالگرد تجاری ستاد توسعه فناوری‌ها و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علم ...