بالاترین رسانایی الکتریکی با نانومواد دو بعدی | نخبه ها
خدمات مرکز


بالاترین رسانایی الکتریکی با نانومواد دو بعدی
news-image


روزهای گذشته پس از توضیحاتی درباره نانو مواد، به نانوموادهای «صفر بعدی» و «یک بعدی» پرداختیم. امروز نوع دیگری از این نانو مواد که به «دو بعدی» شهرت دارند می‌پردازیم. نانوموادی که بالاترین رسانایی الکتریکی و گرمایی در حین شفافیت و سبکی، داشتن استحکام بالا همراه با انعطاف‌پذیری و سبکی فوق‌العاده بخشی از خواص ویژه آن است.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نانومواد دو بعدی یک گروه دیگر از نانوساختارها هستند. اصولاً نانومواد دو بعدی در دو حالت گوناگون و کاملاً متفاوت وجود دارند. حالت معروف‌تر لایه‌های نازک (Thin-film) است. لایه نازک بر روی سطح یک ماده دیگر به نام زیر لایه (Substrate) به شکل یک لایه قرار می‌گیرد.
لایه‌های نازک کاربردهای فراوانی در حوزه‌های مختلف دارند. در ساخت ادوات الکترونیکی و اپتیکی به طور گسترده لایه‌های نازک مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین لایه‌های نازک در ایجاد ویژگی‌های سطحی دلخواه مثل مقاومت به خوردگی، مقاومت به سایش و غیره کاربردهای فراوانی دارند. 
در لایه‌های نازک اغلب نیاز است که ضخامت در تمامی مکان‌ها یکسان باشد و بین زیر لایه و لایه نازک چسبندگی خوبی برقرار باشد. حساسیت نسبت به کیفیت لایه‌ها بسته به کاربرد مورد نظر دارد و دوباره عموماً حساسیت‌ها در الکترونیک و اپتیک بیشتر است. 
دسته دیگر مواد دو بعدی که در مقایسه با لایه‌های نازک اهمیت کمتری دارند آن‌هایی هستند که مستقل از یک زیرلایه اند. از این گروه می‌توانیم نانوصفحه ها (Nanoplate) و نانوورق ها ((Nanosheet را نام برد. 
نانوصفحه ها غالباً از نانوورق ها ضخامت بیشتری دارند. سنتز این نانوساختارها شدیداً به بستگی به ساختار کریستالی ماده و شرایط سنتز بستگی دارد. چاه‌های کوانتومی در این گروه دوم نانوساختارهای دو بعدی نیز می‌توانند وجود داشته باشند گر چه اهمیتشان کمتر است. 
اگر یک تک لایه گرافیت را به طور مجزا در نظر بگیریم این تک لایه را گرافن (Graphene) می‌نامند. ضخامت گرافن خیلی کمتر از نانومتر و در حد شعاع یک اتم کربن است. گرافن خواص الکترونیکی، نوری، مکانیکی و ... فوق‌العاده‌ای دارد.
در همین راستا ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به‌منظور هرچه بیشتر فناوری‌های نانویی در ایران فعالیت دارد.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری
 

خبر های دیگر
news-image
ویرایش امن ژنتیکی؛ مرزهای علم و اخلاق

پژوهشگران در مطالعات خود موفق به ابداع روش جدید ویژایش ژنتیکی شده اند که با عنوان CRISPR–Cas9 gene editing شهرت داشته و ...


news-image
فناوری که با کمتر از بیست دلار سیستم امنیت خانه را برعهده می گیرد

شرکت امنیتی فینوتی(Fynoti) فناوری ارائه کرده که با کمتر از 20 دلار وظیفه امنیت خانه


news-image
دومین فراخوان پذیرش مبادی معرفی شرکت‌های خلاق منتشر شد

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی با اعلام خبر انتشار دومین فراخوان پذیرش مبادی معرفی شرکت‌های خلاق ...