پایش مداوم از ضروریات انطباق با استانداردهای جهانی دانش‌بنیان بودن است | نخبه ها
خدمات مرکز


پایش مداوم از ضروریات انطباق با استانداردهای جهانی دانش‌بنیان بودن است
news-image


محمدنبی شهیکی‌تاش؛ رئیس پارک علمی‌وفناوری سیستان‌وبلوچستان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه مقالات علمی کشور بیشتر در جهت تولید علم است، گفت: ثروت‌آفرینی و تجاری‌سازی حلقۀ مفقودۀ تحقیق و پژوهش دانشگاهی است.

وی افزود: گسست معناداری بین نگرش مقالات دانشگاهی با نیازهای بازار خاصه در علوم مهندسی وجود دارد بطوریکه این مقالات تناسبی با نیازهای موجود در جامعه ندارد.

شهیکی‌تاش با اشاره به ضرورت تفکیک بین رشته‌های دانشگاهی در سیاست‌گذاری‌ها، ادامه داد: در بخش مرزدانش نیازها و مقتضیات منحربه‌فردی وجود دارد؛ برای ارتقاء این شاخه از علم باید محققان حرفه‌ای تربیت شوند که پژوهش و مقتضیات آن را بشناسند. از سوی دیگر، حوزۀ کاربردی با محوریت خلق ثروت و حصول فناوری نیز اقتضائات خاص خود را دارد. سیاست‌گذاری باید به نحوی باشد که فعالان حرفه‌ای هر بخش بتوانند از تسهیلات متناسب برخوردار شوند و هیچ یک از دو شاخه مورد غفلت واقع نشوند.

رئیس پارک علمی‌وفناوری سیستان‌وبلوچستان یادآور شد: به دلیل سیاست‌گذاری نادرست در گذشته و عدم‌وجود نظام انگیزشی مناسب، امروزه هر دو بخش مرزدانش و کاربردی به صورت منسجم حرکت نمی‌کنند. به عبارت دیگر، نه مقالات علمی کشور از کیفیت بالایی برخوردار است (بیشتر مونتاژ است) و نه پژوهش‌های کاربردی در راستای رفع نیازها و چالش‌های موجود انجام شده‌اند (بیشتر یک تحلیل تکنیکال از شرایط موجود هستند). این در حالیست که اگر نظام انگیزشی مناسب وجود داشته باشد و هر فرد بنا بر مقتضیات حوزۀ کاری خود بتواند از تسهیلات برخوردار شود و در ارزشیابی‌ها نیز به ارتقاء لازم برسد، بسیاری از مشکلات خودبه‌خود رفع می‌شود.
شهیکی‌تاش با اشاره به لزوم حمایت هدفمند از اخترعات و ابتکارات، اظهار داشت: حمایت‌ها باید رویکرد توانمندسازی داشته باشند تا طرح و ایده بتواند در بازۀ زمانی مناسب به محصول و خدمتی دانش‌‌بنیان که نیاز بازار داخلی و خارجی است، تبدیل شود. علاوه بر آن حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نیز باید با جدیت دنبال شود و صاحبان آن با مقتضیات بازار و قواعد حاکم بر آن آشنا شوند و آموزش‌های لازم را ببینند. این شرکت‌ها تنها زمانی می‌توانند به موفقیت برسند که علاوه بر بُعد فنی، حداقل اصول اولیه مدیریت بازار را بدانند. باید دانست، توسعۀ بازار مهمترین حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است چراکه ضریب‌شکست این شرکت‌ها را تعدیل می‌کند.

منبع خبر:بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
ساخت ایمپلنت هوشمند ضد باکتری نانو در مالزی

علیرضا رفیعی راد' از دانشکده مهندسی دانشگاه مالایا (UM) با ارائه نتایج پژوهشی


news-image
تولید مبدل های هوشمند شیرآلات معمولی برای صرفه جویی در آب

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و تولید مبدل های هوشمند شیرآلات معمولی آب شدند که می تواند در مصرف آب ۸۰ درصد صر ...


news-image
کاوشگر فضایی چیست؟

کاوشگر فضایی سفینه‌ای بی سرنشین است که برای کاوش منظومه شمسی به فضا پرتاب می‌شود.