قلب صنعت حفاری کشور برندسازی می شود | نخبه ها
خدمات مرکز


قلب صنعت حفاری کشور برندسازی می شود
news-image


مته حفاری دندانه ای قلب صنعت حفاری کشور بوده و نوک پیکان حفاری چاه های نفت و گاز است.
 متاسفانه در تاریخ یکصد ساله حفاری و بهره برداری از چاه های نفت کشور، در تولید مته های حفاری ایران کشوری وابسته بوده و تمامی مته های حفاری از کشورهایی چون آمریکا، روسیه، چین، ایتالیا وارد می شد.

با سعی و تلاش پژوهشگران ایرانی و با تعریف پروژه های دهگانه بومی سازی کالاهای صنعت نفت در وزارت نفت که از سال 1392 صورت گرفت، پروژه تولید مته های حفاری که یکی از کلیدی ترین پروژه های صنعت نفت محسوب می شود به صورت جدی در دستور کار وزارت نفت و شرکت پشتیبانی تهیه و ساخت کالای نفت تهران قرار گرفت.

شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و جهاد دانشگاهی خوزستان در قالب یک پروژه پژوهشی مشترک نسبت به بومی‌سازی دانش فنی طراحی و ساخت این مته اقدام کردند. در ادامه، با توجه به تست های موفقیت آمیز مته های حفاری ساخت جهاددانشگاهی خوزستان در پروژه های پژوهشی که مربوط به شرکت مناطق نفت خیز جنوب بود، تصمیم گرفت تولید انبوه مته های حفاری دندانه ای که در فاز تحت قرارداد ساخت 870 عدد انواع مته های حفاری دندانه ای است را به جهاد دانشگاهی خوزستان واگذار کند. این کالا که همه مراحل آزمایش میدانی را با موفقیت پشت سر گذاشته 800 میلیون ریال هزینه داشته است.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
میادین مغناطیسی موجود در فضا، عامل شکل‌گیری ستارگان است

پژوهشگران انگلیسی، در بررسی جدید خود ادعا کردند که شاید میادین مغناطیسی موجود در فضا، عامل شکل‌گیری ستارگان باشند.


news-image
رصد نهاده‌های کشاورزی تا تولید محصول نهایی

بر اساس طرح شبکه محصول سالم ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی، محصولات کشاورزی از مرحله نهاده ها تا محصول نهایی رصد و پ ...


news-image
اکسیدهای نیتروژن از دودکش صنایع مختلف آلوده‌کننده هوا حذف می‌شود

پودر کاتالیست زئولیتی کلینوپتیلولیت برای حذف اکسیدهای نیتروژن (NOx)از دودکش صنایع مختلف آلوده‌کننده هوا با حمایت ستاد تو ...