قلب صنعت حفاری کشور برندسازی می شود | نخبه ها
خدمات مرکز


قلب صنعت حفاری کشور برندسازی می شود
news-image


مته حفاری دندانه ای قلب صنعت حفاری کشور بوده و نوک پیکان حفاری چاه های نفت و گاز است.
 متاسفانه در تاریخ یکصد ساله حفاری و بهره برداری از چاه های نفت کشور، در تولید مته های حفاری ایران کشوری وابسته بوده و تمامی مته های حفاری از کشورهایی چون آمریکا، روسیه، چین، ایتالیا وارد می شد.

با سعی و تلاش پژوهشگران ایرانی و با تعریف پروژه های دهگانه بومی سازی کالاهای صنعت نفت در وزارت نفت که از سال 1392 صورت گرفت، پروژه تولید مته های حفاری که یکی از کلیدی ترین پروژه های صنعت نفت محسوب می شود به صورت جدی در دستور کار وزارت نفت و شرکت پشتیبانی تهیه و ساخت کالای نفت تهران قرار گرفت.

شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و جهاد دانشگاهی خوزستان در قالب یک پروژه پژوهشی مشترک نسبت به بومی‌سازی دانش فنی طراحی و ساخت این مته اقدام کردند. در ادامه، با توجه به تست های موفقیت آمیز مته های حفاری ساخت جهاددانشگاهی خوزستان در پروژه های پژوهشی که مربوط به شرکت مناطق نفت خیز جنوب بود، تصمیم گرفت تولید انبوه مته های حفاری دندانه ای که در فاز تحت قرارداد ساخت 870 عدد انواع مته های حفاری دندانه ای است را به جهاد دانشگاهی خوزستان واگذار کند. این کالا که همه مراحل آزمایش میدانی را با موفقیت پشت سر گذاشته 800 میلیون ریال هزینه داشته است.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
شبکه‌های وای‌فای امن‌تر خواهند شد

فناوری‌های جدید ارائه شده خبر از پیشرفت فناوری‌های ارتباطی و شبکه‌های وای‌فای دارند


news-image
داروی هانتینگتون برای اولین بار با موفقیت در انسان آزمایش شد

اولین دارو برای هدف قرار دادن علت بیماری هانتینگتون در اولین آزمایش انسانی


news-image
استفاده از پهپادها در پاکسازی ساحل

دانشمندان انگلیسی قصد دارند برای پاکسازی سواحل این کشور، از پهپادها کمک بگیرند