تريز چيست | نخبه ها
خدمات مرکز


تريز چيست
news-image


دكتر سيد مهدي رضوي مدرس كسب و كار در همايش يكروزه نخبگان كسب و كار چگونه مي انديشند، بهره گيري از اصول تريز را عامل موفقيت كشورهاي پيشرفته در زمينه اختراعات عنوان كرد.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ سيد مهدي رضوي اظهار كرد: در تمام اختراعات بشر يك روح واحدي وجود دارد و تريز نظام سازمان يافته خلاقيت و نوآوري در تمام دنيا است و فكر كردن يكي از كارهاي سخت دنيا مي باشد و تحليل متفاوت مسائل بسيار اهميت دارد و اصول تريز مي آموزد چطور ريشه مسائل را پيدا كنيم.

وي گفت: متوسط ثبت اختراع در دنيا 11 دقيقه و در ژاپن 7 دقيقه است، در حاليكه در ايران متوسط هر اختراع 11 روز مي باشد و علت اين عقب ماندگي اين است كه در تمام دنيا فرمول تريز در اختراعات مورد استفاده قرار مي گيرد و اصول تريز در مدارس كشور ژاپن تدريس مي شود .

وازژه تريز( (TRIZ كه برابر انگليسي ان Theory of Inventive Problem Solving با مخفف   TIPS است که به معنای نظریه حل ابداعانه مساله می‌باشد . این دانش در سراسر جهان تحت عنوان TRIZ شناخته می‌شود و متداول شدن این نام به این علت است که بنیانگذار آن ، دانشمند خلاقیت‌شناس روسی گنریچ سائولویچ آلتشولر (G.S. Altshuller) می‌باشد.

دانش TRIZ با نامها و عنوانهای توصیف‌گر مختلفی همانند نوآوری نظام‌یافته ، خلاقیت اختراعی ، فناوری خلاقیت و نوآوری ، روش‌شناسی اختراع ، الگوریتم اختراع ، روش‌شناسی حل مساله‌های ابداعی ، روش‌شناسی حل ابتکاری و ابداعانه مساله ، مهندسی خلاقیت و نوآوری ، روش‌شناسی خلاقیت ، خلاقیت‌شناسی اختراع ، خلاقیت‌شناسی فناوری و مواردی از این قبیل نامیده می‌شود .

 دانش TRIZ می‌تواند در دامنه‌ای از یک طیف مفهومی و گستره‌ای از تعاریف قرار گیرد که یک انتهای آن نوعی جهان‌بینی خلاق یا رویکردی جامع به علوم و فناوری و انتهای دیگر آن انواعی از ابزارهای حل خلاق مساله و فنون خلاقیت و نوآوری را شامل گردد .

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
حمایت ستاد هوایی از برگزاری رویدادهای ترویجی هوایی در سطوح دانش‌آموزی

دبیر ستاد توسعه صنایع و فناوری‌های دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی از حمایت ستاد از برگزاری رویدادهای ترویجی هوا ...


news-image
تغییر نگرش جامعه ایرانی برای مصرف کالای ایران ساخت با ابزار هنر

رییس نهاد نمایندگی، ولی فقیه در دانشگاه‌ها برگزاری جشنواره ملی، فرهنگی و هنری ایران ساخت آغازگر راهی برای فرهنگسازی مصر ...


news-image
اقتصاد دانش محور

امروزه نقش کسب‌وکارهای کوچک و متوسط در پیشرفت و توسعه کشورها نقشی حیاتی و غیرقابل انکار است. سرمایه‌گذاری روی این نوع کس ...