تريز چيست | نخبه ها
خدمات مرکز


تريز چيست
news-image


دكتر سيد مهدي رضوي مدرس كسب و كار در همايش يكروزه نخبگان كسب و كار چگونه مي انديشند، بهره گيري از اصول تريز را عامل موفقيت كشورهاي پيشرفته در زمينه اختراعات عنوان كرد.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ سيد مهدي رضوي اظهار كرد: در تمام اختراعات بشر يك روح واحدي وجود دارد و تريز نظام سازمان يافته خلاقيت و نوآوري در تمام دنيا است و فكر كردن يكي از كارهاي سخت دنيا مي باشد و تحليل متفاوت مسائل بسيار اهميت دارد و اصول تريز مي آموزد چطور ريشه مسائل را پيدا كنيم.

وي گفت: متوسط ثبت اختراع در دنيا 11 دقيقه و در ژاپن 7 دقيقه است، در حاليكه در ايران متوسط هر اختراع 11 روز مي باشد و علت اين عقب ماندگي اين است كه در تمام دنيا فرمول تريز در اختراعات مورد استفاده قرار مي گيرد و اصول تريز در مدارس كشور ژاپن تدريس مي شود .

وازژه تريز( (TRIZ كه برابر انگليسي ان Theory of Inventive Problem Solving با مخفف   TIPS است که به معنای نظریه حل ابداعانه مساله می‌باشد . این دانش در سراسر جهان تحت عنوان TRIZ شناخته می‌شود و متداول شدن این نام به این علت است که بنیانگذار آن ، دانشمند خلاقیت‌شناس روسی گنریچ سائولویچ آلتشولر (G.S. Altshuller) می‌باشد.

دانش TRIZ با نامها و عنوانهای توصیف‌گر مختلفی همانند نوآوری نظام‌یافته ، خلاقیت اختراعی ، فناوری خلاقیت و نوآوری ، روش‌شناسی اختراع ، الگوریتم اختراع ، روش‌شناسی حل مساله‌های ابداعی ، روش‌شناسی حل ابتکاری و ابداعانه مساله ، مهندسی خلاقیت و نوآوری ، روش‌شناسی خلاقیت ، خلاقیت‌شناسی اختراع ، خلاقیت‌شناسی فناوری و مواردی از این قبیل نامیده می‌شود .

 دانش TRIZ می‌تواند در دامنه‌ای از یک طیف مفهومی و گستره‌ای از تعاریف قرار گیرد که یک انتهای آن نوعی جهان‌بینی خلاق یا رویکردی جامع به علوم و فناوری و انتهای دیگر آن انواعی از ابزارهای حل خلاق مساله و فنون خلاقیت و نوآوری را شامل گردد .

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
ایده‌های فناورانه دریایی در راستای حل نیازهای صنعت ارائه می‌شود

مسابقه ملی ایده بازار در دو بخش دانش‌آموزی و دانشجویی و آزاد در چهارمین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت در پاییز سال ۱۳۹۷ ب ...


news-image
با پول واقعا می توان شادی خرید!

نتایج مطالعه صورت گرفته توسط یک تیم بین المللی از محققان نشان می دهد، خرج کردن پول واقعا می تواند باعث شادی افراد شود، ب ...


news-image
ایده جالب برای کاهش تصادف موتورسواران

یک استارتاپ درکالیفرنیا کمپینی برای نصب چراغ های خطر به کلاه ایمنی موتور سواران