تريز چيست | نخبه ها
خدمات مرکز


تريز چيست
news-image


دكتر سيد مهدي رضوي مدرس كسب و كار در همايش يكروزه نخبگان كسب و كار چگونه مي انديشند، بهره گيري از اصول تريز را عامل موفقيت كشورهاي پيشرفته در زمينه اختراعات عنوان كرد.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ سيد مهدي رضوي اظهار كرد: در تمام اختراعات بشر يك روح واحدي وجود دارد و تريز نظام سازمان يافته خلاقيت و نوآوري در تمام دنيا است و فكر كردن يكي از كارهاي سخت دنيا مي باشد و تحليل متفاوت مسائل بسيار اهميت دارد و اصول تريز مي آموزد چطور ريشه مسائل را پيدا كنيم.

وي گفت: متوسط ثبت اختراع در دنيا 11 دقيقه و در ژاپن 7 دقيقه است، در حاليكه در ايران متوسط هر اختراع 11 روز مي باشد و علت اين عقب ماندگي اين است كه در تمام دنيا فرمول تريز در اختراعات مورد استفاده قرار مي گيرد و اصول تريز در مدارس كشور ژاپن تدريس مي شود .

وازژه تريز( (TRIZ كه برابر انگليسي ان Theory of Inventive Problem Solving با مخفف   TIPS است که به معنای نظریه حل ابداعانه مساله می‌باشد . این دانش در سراسر جهان تحت عنوان TRIZ شناخته می‌شود و متداول شدن این نام به این علت است که بنیانگذار آن ، دانشمند خلاقیت‌شناس روسی گنریچ سائولویچ آلتشولر (G.S. Altshuller) می‌باشد.

دانش TRIZ با نامها و عنوانهای توصیف‌گر مختلفی همانند نوآوری نظام‌یافته ، خلاقیت اختراعی ، فناوری خلاقیت و نوآوری ، روش‌شناسی اختراع ، الگوریتم اختراع ، روش‌شناسی حل مساله‌های ابداعی ، روش‌شناسی حل ابتکاری و ابداعانه مساله ، مهندسی خلاقیت و نوآوری ، روش‌شناسی خلاقیت ، خلاقیت‌شناسی اختراع ، خلاقیت‌شناسی فناوری و مواردی از این قبیل نامیده می‌شود .

 دانش TRIZ می‌تواند در دامنه‌ای از یک طیف مفهومی و گستره‌ای از تعاریف قرار گیرد که یک انتهای آن نوعی جهان‌بینی خلاق یا رویکردی جامع به علوم و فناوری و انتهای دیگر آن انواعی از ابزارهای حل خلاق مساله و فنون خلاقیت و نوآوری را شامل گردد .

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
ماهواره های فضایی مورد هدف هکرهایی قرار گرفته اند

مرکز مدیریت راهبردی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) با اعلام گزارشهای جهانی از هک ماهواره های فضایی، نسبت به حمل ...


news-image
طراحی و ساخت دستگاه واترجت سندبلاست کابینی با کاربرد صنعتی

مجید فدایی عضو موسسه حامی نوابغ جوان با بهره مندی ازعلم تخصصی طراحی و ساخت دستگاه واترجت سندبلاست کابینی با کاربرد صنع ...


news-image
یک بازی نوین لیزری تولید شد

توسط یک محقق داخلی در کشور، باهدف ایجاد یک سرگرمی جذاب فکری برای رده‌های سنی مختلف و همچنین معرفی و به‌کارگیری لیزر در ک ...