بهبود و ترمیم زخم با پانسمان بیوپلیمری | نخبه ها
خدمات مرکز


بهبود و ترمیم زخم با پانسمان بیوپلیمری
news-image


پانسمان هیدروژلی شفاف، ترمیم کننده و ضد میکروبی بر پایه يك فيلم بيوپليمري که درآن ماده طبیعی بارگذاری شده است، و از لحاظ ساختار و ترکیبات مشابه داخلی و یا خارجی ندارد، توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان طراحی و ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان؛ پانسمان هیدروژلی شفاف، ترمیم کننده و ضد­میکروبی بر پایه يك فيلم بيوپليمري که در آن یک ماده طبیعی بارگذاری شده است، و از لحاظ ساختار و ترکیبات مشابه داخلی و یا خارجی ندارد، توسط محققان دانشکده علوم و فناوریهای نوین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان طراحی و ساخته شد.

پانسمان ها، موادي هستند كه براي مراقبت از زخم استفاده مي­شوند و مي توانند از عفوني شدن زخم جلوگيري كرده و به ترميم زخم كمك كنند.  يك زخم پوش ايده آل بايد رطوبت محيط زخم را حفظ كند، امكان تبادل گازها را فراهم نمايد، به عنوان سد مناسبي در برابر ميكروارگانيزم ها عمل كند و توانائي جذب مواد مترشحه از زخم را هم داشته باشد. پانسمان های رایج در بازار ساختاری ساده دارند، تنها استریل می باشند و فاقد ماده آنتی باکتریال و ترمیم کنندگی هستند. از طرفی ساختار آن­ها به گونه ای است که قادر به تشخیص مرحله بهبودی جراحت تا زمان تعویض چسب زخم و پانسمان  نیستیم.

اصغر اسکندری نیا دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری با بیان این که این اختراع را در راستای پایان نامه و تحت راهنمایی محمد رفیعی نیا عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انجام داده است، اظهار داشت: پانسمان هیدروژلی شفاف بر پایه يك فيلم بيوپليمري طراحی و ساخته شده است كه چسبندگي مناسبي به بافت دارد، داراي خاصيت ضدباكتريايي است و محيط زخم را نيز مرطوب نگه مي دارد.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
تامین رله‌های پستی با کمک متخصصان داخلی

متخصصان داخلی با استفاده از توان و تخصص خود و برای اعتلای کشور، اقدام به تولید و طراحی رله های پستی کرده و نیاز داخلی کش ...


news-image
تحول در طراحی و ساخت تجهیزات نوری ایجاد شد

محققان گروه "اپتوژنتیک " پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی با حمایت ستاد علوم و فناوری‌های شناختی موفق به ساخت ...


news-image
امشب ایستگاه فضایی بین‌المللی را با چشم غیرمسلح ببینید

بنابر اعلام ناسا، ایرانی‌ها امشب می‌توانند ایستگاه بین‌المللی فضایی را ساعت 18:07