بهبود و ترمیم زخم با پانسمان بیوپلیمری | نخبه ها
خدمات مرکز


بهبود و ترمیم زخم با پانسمان بیوپلیمری
news-image


پانسمان هیدروژلی شفاف، ترمیم کننده و ضد میکروبی بر پایه يك فيلم بيوپليمري که درآن ماده طبیعی بارگذاری شده است، و از لحاظ ساختار و ترکیبات مشابه داخلی و یا خارجی ندارد، توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان طراحی و ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان؛ پانسمان هیدروژلی شفاف، ترمیم کننده و ضد­میکروبی بر پایه يك فيلم بيوپليمري که در آن یک ماده طبیعی بارگذاری شده است، و از لحاظ ساختار و ترکیبات مشابه داخلی و یا خارجی ندارد، توسط محققان دانشکده علوم و فناوریهای نوین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان طراحی و ساخته شد.

پانسمان ها، موادي هستند كه براي مراقبت از زخم استفاده مي­شوند و مي توانند از عفوني شدن زخم جلوگيري كرده و به ترميم زخم كمك كنند.  يك زخم پوش ايده آل بايد رطوبت محيط زخم را حفظ كند، امكان تبادل گازها را فراهم نمايد، به عنوان سد مناسبي در برابر ميكروارگانيزم ها عمل كند و توانائي جذب مواد مترشحه از زخم را هم داشته باشد. پانسمان های رایج در بازار ساختاری ساده دارند، تنها استریل می باشند و فاقد ماده آنتی باکتریال و ترمیم کنندگی هستند. از طرفی ساختار آن­ها به گونه ای است که قادر به تشخیص مرحله بهبودی جراحت تا زمان تعویض چسب زخم و پانسمان  نیستیم.

اصغر اسکندری نیا دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری با بیان این که این اختراع را در راستای پایان نامه و تحت راهنمایی محمد رفیعی نیا عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انجام داده است، اظهار داشت: پانسمان هیدروژلی شفاف بر پایه يك فيلم بيوپليمري طراحی و ساخته شده است كه چسبندگي مناسبي به بافت دارد، داراي خاصيت ضدباكتريايي است و محيط زخم را نيز مرطوب نگه مي دارد.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
دستگاه برف تکان درخت با استفاده از ویبراتور

موسی فلاح خورسند عضو موسسه حامی نوابغ جوان با پشتکار موفق به ثبت اختراع خود با عنوان دستگاه برف تکان درخت با استفاده از ...


news-image
برنج طلایی مصرف کنید

سازمان غذا و داروی آمریکا، برنج طلایی را که یکی از دستاوردهای مهندسی ژنتیک برای رفع کمبود ویتامین آ است، تایید کرد.


news-image
ساخت ایمپلنت هوشمند ضد باکتری نانو در مالزی

علیرضا رفیعی راد' از دانشکده مهندسی دانشگاه مالایا (UM) با ارائه نتایج پژوهشی