میکروب زدایی با سرکه واقعیت دارد | نخبه ها
خدمات مرکز


میکروب زدایی با سرکه واقعیت دارد
news-image


آیا بدنبال جایگزینی مناسب برای ضدعفونی کردن سطوح مختلف منزل یا محل کار هستید؟ سرکه، مایعی ارزان، غیرسمی و زیست تخریب پذیر است که از هزاران سال قبل به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد.
زمانی که محققان آمریکایی، پاک کننده های تجاری را در برابر جایگزین های غیرسمی مانند سرکه و بیکربنات سودا (جوش شیرین) مورد آزمایش قرار دادند، دریافتند که سرکه قادر به از بین بردن طیفی از پاتوژن های خانگی است.

سرکه حاوی حدود 5 درصد اسید استیک است؛ این اسید می تواند باکتری ها و ویروس ها را از طریق تغییر شیمیایی پروتئین ها و چربی های تشکیل دهنده و نابود کردن ساختارهای سلولی آنها، از بین ببرد.

در عین حال، برخی مطالعات حاکی از آن است که سرکه می تواند ویروس آنفلوانزا را نیز نابود کند. مطالعه صورت گرفته توسط محققان انگلیسی نشان می دهد، سرکه مالت مانند مایع سفیدکننده و مایع ظرفشویی، به سرعت ویروس آنفلوانزا را غیرفعال می کند.

محققان کالج پزشکی آلبرت اینشتین (آمریکا) نیز در تحقیقات خود دریافتند، سرکه می تواند مایکوباکتریوم توبرکلوزیس - مولد بیماری سل - را نابود کند. باکتری سل به سختی از بین می رود و این توانایی سرکه نشان می دهد، می توان از آن برای نابود کردن باکتری های دیگر نیز استفاده کرد.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
بهبود محیط کسب و کار لازمه جهش توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی‌ها است

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: برای ارتقای مناسب و بیش‌تر کشور در حوزه شاخص‌های جهانی نوآوری، باید تمامی ...


news-image
محصولات فناورانه نانو وارد بازار ایران و کره جنوبی می شود

مدیر کارگروه امور بین‌الملل ستاد توسعه فناوری نانو گفت: توانستیم کلوپی با کره جنوبی راه اندازی کنیم تا در نهایت محصولات ...


news-image
استفاده از سلول‌درمانی در درمان دیابت نوع یک

شواهد نشان داده است که استفاده از سلول‌های‌ بنیادی می‌تواند رویکردی امیدوار کننده را برای مشکلات اتوایمنی مربوط به دیابت ...