تشخیص بیماری مالاریا از طریق بزاق دهان | نخبه ها
خدمات مرکز


تشخیص بیماری مالاریا از طریق بزاق دهان
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از مهر،مهم ترین مشکل در زمینه مقابله با بیماری مالاریا شناسایی به موقع ابتلا به بیماری مذکور است. سپس باید برای درمان این بیماری اقدام کرد.
گروهی از محققان توانسته اند روشی خلاقانه برای آزمون بزاق افراد ابداع کنند که تشخیص سریع و کم هزینه بیماری مالاریا را تا یک هفته زودتر از زمان بروز علائم آن ممکن می کند.
تا به امروز برای تشخیص بیماری مالاریا از آزمایش خون استفاده می شد که دقیق بودن تشخیص در این روش مستلزم بهره گیری از متخصصان باتجربه و نمونه گیری مناسب است. روش های جدید تست خون تشخیص مالاریا را در ۲۰ دقیقه ممکن می کنند و از این روش به خصوص در نواحی روستایی استفاده می شود. اما ضعف مهم این روش هم دقیق نبودن آن است.
محققان دانشگاه کالیفرنیا می گویند بزاق افراد مبتلا به مالاریا حاوی موادی است که شناسایی به موقع آنها مقابله با این بیماری را تسهیل می کند. در روش مذکور برای شناسایی پروتئینی تلاش می شود که برای زنده ماندن انگل مالاریا ضروری بوده و Plasmodium falciparum نام دارد.
در این روش فرد مشکوک آب دهان خود را در داخل یک لوله پلاستیکی می ریزد و ظرف ۲۰ دقیقه می توان از ابتلای وی به بیماری مطلع شد. تست یادشده که SMAART  نام گرفته بعد از تکمیل و کسب مجوزهای لازم از سال ۲۰۲۰ مورد استفاده قرار می گیرد.
 

منبع خبر: سیناپرس

# بیماری مالاریا

#بزاق دهان

خبر های دیگر
news-image
تحقیقات و پروپوزال های دانشگاهی اثربخش می شوند

کارگاه آموزشی تخصصی اثربخشی تحقیقات و تدوین استراتژی پروپوزال ها با همت جهاددانشگاهی تربیت مدرس


news-image
استخراج نانو صفحات کربن فعال از زغال‌سنگ

پژوهشگران دانشگاه کاشان در یک پژوهش آزمایشگاهی موفق به استخراج نانو صفحات کربن فعال از زغال‌سنگ شده و قابلیت آن‌ها را در ...


news-image
درخشش ایران در مسابقات جهانی "دانش مغز"

نماینده ایران در بیستمین دوره مسابقات جهانی "دانش مغز" (Brain Bee ) درشهر برلین آلمان ، موفق به کسب عنوان چهارم این مساب ...