تشخیص بیماری مالاریا از طریق بزاق دهان | نخبه ها
خدمات مرکز


تشخیص بیماری مالاریا از طریق بزاق دهان
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از مهر،مهم ترین مشکل در زمینه مقابله با بیماری مالاریا شناسایی به موقع ابتلا به بیماری مذکور است. سپس باید برای درمان این بیماری اقدام کرد.
گروهی از محققان توانسته اند روشی خلاقانه برای آزمون بزاق افراد ابداع کنند که تشخیص سریع و کم هزینه بیماری مالاریا را تا یک هفته زودتر از زمان بروز علائم آن ممکن می کند.
تا به امروز برای تشخیص بیماری مالاریا از آزمایش خون استفاده می شد که دقیق بودن تشخیص در این روش مستلزم بهره گیری از متخصصان باتجربه و نمونه گیری مناسب است. روش های جدید تست خون تشخیص مالاریا را در ۲۰ دقیقه ممکن می کنند و از این روش به خصوص در نواحی روستایی استفاده می شود. اما ضعف مهم این روش هم دقیق نبودن آن است.
محققان دانشگاه کالیفرنیا می گویند بزاق افراد مبتلا به مالاریا حاوی موادی است که شناسایی به موقع آنها مقابله با این بیماری را تسهیل می کند. در روش مذکور برای شناسایی پروتئینی تلاش می شود که برای زنده ماندن انگل مالاریا ضروری بوده و Plasmodium falciparum نام دارد.
در این روش فرد مشکوک آب دهان خود را در داخل یک لوله پلاستیکی می ریزد و ظرف ۲۰ دقیقه می توان از ابتلای وی به بیماری مطلع شد. تست یادشده که SMAART  نام گرفته بعد از تکمیل و کسب مجوزهای لازم از سال ۲۰۲۰ مورد استفاده قرار می گیرد.
 

منبع خبر: سیناپرس

# بیماری مالاریا

#بزاق دهان

خبر های دیگر
news-image
گردشگری دیجیتال با کمک فناوری‌های هوشمند جهان را مجازی ببینید

گردشگری دیجتیالی تجربه‌ای‌ حاصل توسعه فناوری‌های ارتباطات و تلاش شرکت‌های خلاق است. سفری مجازی و تنها با کمک اینترنت.


news-image
بهبود بخشیدن به زندگی مردم از طریق قدرت شیمی

طرح ایده تاسیس انجمن شیمی آمریکا (ACS)مقارن با صدمین سالگرد کشف اکسیژن در سال 1874 و تشکیل آن با مشارکت اعضایی از صنعت، ...


news-image
افتتاح سامانه راداری جدید پدافند هوایی

سامانه راداری جدید پدافند هوایی که کاری مشترک بین ارتش و سپاه است