با ربات ایران ساخت محدودیت بیماران سکته مغزی رفع می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


با ربات ایران ساخت محدودیت بیماران سکته مغزی رفع می‌شود
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سکته مغزی یکی از شایعترین علت ناتوانی در بالغین است. در هر 6 ثانيه يك نفر در سراسر جهان بخاطر سكته مغزي مي ميرد و بطور تقریب،  نیمی از افرادي كه از سكته مغزي جان به در مي برند دچار مشکلاتی که منجر به عدم توانايي جهت انجام فعاليت هاي روزمره می شوند. این افراد براي غلبه بر اين مشكلات نيازمند برنامه هاي توانبخشي به خصوص كاردرماني هستند که به محض ثابت شدن وضعیت پزشکی بیمار باید شروع شود.
در این بین، با پیشرفت های حاصل شده در علم مهندسی پزشکی و استفاده از روش های نوین با هدف تسریع سرعت و دقت بازتوانی، از سامانه های خاص روباتیکی برای این مقوله کمک گرفته می شود.
بر این اساس با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی "طراحی و ساخت ربات بازتوانی دست برای رفع نقص در سیستم عملکرد بدن" در حال انجام است.
هدف از انجام این پروژه، طراحی و ساخت ربات بازتوانی دست برای رفع نقص در سیستم عملکرد بدن، ناشی از سکته مغزی است. این ربات، جزء ربات های بازتوانی بالاتنه است که با انجام تمریناتی که توسط کاردرمان یا فیزیوتراپ تعیین می شود، توانایی حرکتی بیمار سکته مغزی را بهبود می بخشد. این ربات دارای 11 درجه آزادی، شامل 9 درجه آزادی(8 درجه غیرفعال و یک درجه فعال) و 2 درجه آزادی برای صندلی بیمار است که بصورت تلفیقی از ربات سیمی و مجری نهایی ساخته شده است.
محمودرضا آذغانی مجری این طرح پژوهشی درباره آن اظهار کرد: در این ربات بازتوانی بالاتنه، بوسیله یک دستگیره و بند نگهدارنده، دست بیمار توسط ربات مهار شده و حرکت در صفحه های مختلف، با تکرار زیاد به سیستم عصبی و ماهیچه های بیمار آموزش داده می شود تا فرد پس از طی این دوره ها، توانایی انجام کارهای روزمره خود را بدست آورد.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#سکته مغزی

#ربات ایران

خبر های دیگر
news-image
وقف علمی؛ فرهنگی نهادینه ‌شده در کشورهای پیشرفته است

صادقی گفت: در کشورهای پیشرفته وقف در امور علمی و فناوری به عنوان یک فرهنگ، کاملاً نهادینه شده است تا جایی‌که دانشگاه‌های ...


news-image
برگزاري مسابقات هدفمند برای جذب دانش‌آموزان و دانشجویان به حوزه هوافضا

دبیر ستاد توسعه صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی:


news-image
چهره‌ها را با سیستمی ایرانی تشخیص دهیم

محققان در دانشگاه تهران موفق به مدل سازی و پیاده سازی سیستمی شدند که از آن برای تشخیص چهره، دست خط و به زودی کمک به کودک ...