ربات پزشکی که در بدن بیمار روده می سازد | نخبه ها
خدمات مرکز


ربات پزشکی که در بدن بیمار روده می سازد
news-image


محققان بیمارستان کودکان بوستون گزارش کردند که یک ربات پزشکی قابل نصب، برنامه ریزی شده ارائه کرده اند که می تواند به تدریج منجر به ایحاد اندام های لوله ای با استفاده از رشد بافت های تحریک کننده در اندام های خالی بدون دخالت در عملکرد عضو و یا ایجاد ناراحتی شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از techxplore، محققان بیمارستان کودکان بوستون گزارش کردند که یک ربات پزشکی قابل نصب، برنامه ریزی شده  ارائه کرده اند که می تواند به تدریج منجر به ایحاد اندام های لوله ای با استفاده از رشد بافت های تحریک کننده در اندام های خالی بدون دخالت در عملکرد عضو و یا ایجاد ناراحتی شود. محققان با آزمایش این دستگاه در مزارع خوک گزارش کردند که  باعث افزایش تکثیر سلولی و طولانی شدن مری در این حیوان بزرگ در حدود 75 درصد شده است. تیم تحقیقاتی اکنون شروع به آزمایش سیستم رباتیک در یک مدل حیوانی بزرگ برای سندرم روده کوچک کرده است.
سیستم رباتیک، در Science Robotics شرح داده شده است، باعث افزایش تکثیر سلولی و طولانی شدن مری در یک حیوان بزرگ در حدود 75 درصد می شود، این در حالی که حیوان بیدار و متحرک باقی مانده است. محققان می گویند که این سیستم می تواند درمان آستریزی مری طولانی مدت، نقص مادرزادی که در آن قسمت مری تشکیل نشده است، و همچنین می تواند برای افزایش روده کوچک در سندرم روده کوچک استفاده شود.
مؤثرترین عمل جراحی برای آستریزی مری طولانی مدت، که فرایند Foker نامیده می شود، با استفاده از نخ هایی که به پشت بیمار متصل است به تدریج بر روی مری انجام می شود. برای جلوگیری از پاره شدن مری بیماران باید  با یک کاما القا شده پزشکی بی حرکت شوند  و  تحت تهویه مکانیکی  در بخش مراقبت های ویژه برای یک تا چهار هفته قرار داده شوند.  مدت طولانی بی تحرکی نیز می تواند عواقب پزشکی مانند شکستگی های استخوانی و لخته های خون را ایجاد کند.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
همایش روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شود

همایش روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای با حمایت ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت‌علمی 6 مردادماه 97 د ...


news-image
اساتید دانشگاهی در عرصۀ تجاری‌سازی مشارکت کنند

عباسی با تأکید بر لزوم گسترش فرهنگ کارآفرینی و اشتغال‌زایی، گفت: تأخیر در فرآیند تبدیل ایده به کالا و تجاری‌سازی دستاورد ...


news-image
دبیرخانه نخستین جشنواره ملی پرواز آزاد ایران راه‌اندازی شد

جشنواره ملی پرواز آزاد ایران در راستای توسعه زیرساخت و بسط فرهنگ هوایی و هوانوردی