ربات پزشکی که در بدن بیمار روده می سازد | نخبه ها
خدمات مرکز


ربات پزشکی که در بدن بیمار روده می سازد
news-image


محققان بیمارستان کودکان بوستون گزارش کردند که یک ربات پزشکی قابل نصب، برنامه ریزی شده ارائه کرده اند که می تواند به تدریج منجر به ایحاد اندام های لوله ای با استفاده از رشد بافت های تحریک کننده در اندام های خالی بدون دخالت در عملکرد عضو و یا ایجاد ناراحتی شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از techxplore، محققان بیمارستان کودکان بوستون گزارش کردند که یک ربات پزشکی قابل نصب، برنامه ریزی شده  ارائه کرده اند که می تواند به تدریج منجر به ایحاد اندام های لوله ای با استفاده از رشد بافت های تحریک کننده در اندام های خالی بدون دخالت در عملکرد عضو و یا ایجاد ناراحتی شود. محققان با آزمایش این دستگاه در مزارع خوک گزارش کردند که  باعث افزایش تکثیر سلولی و طولانی شدن مری در این حیوان بزرگ در حدود 75 درصد شده است. تیم تحقیقاتی اکنون شروع به آزمایش سیستم رباتیک در یک مدل حیوانی بزرگ برای سندرم روده کوچک کرده است.
سیستم رباتیک، در Science Robotics شرح داده شده است، باعث افزایش تکثیر سلولی و طولانی شدن مری در یک حیوان بزرگ در حدود 75 درصد می شود، این در حالی که حیوان بیدار و متحرک باقی مانده است. محققان می گویند که این سیستم می تواند درمان آستریزی مری طولانی مدت، نقص مادرزادی که در آن قسمت مری تشکیل نشده است، و همچنین می تواند برای افزایش روده کوچک در سندرم روده کوچک استفاده شود.
مؤثرترین عمل جراحی برای آستریزی مری طولانی مدت، که فرایند Foker نامیده می شود، با استفاده از نخ هایی که به پشت بیمار متصل است به تدریج بر روی مری انجام می شود. برای جلوگیری از پاره شدن مری بیماران باید  با یک کاما القا شده پزشکی بی حرکت شوند  و  تحت تهویه مکانیکی  در بخش مراقبت های ویژه برای یک تا چهار هفته قرار داده شوند.  مدت طولانی بی تحرکی نیز می تواند عواقب پزشکی مانند شکستگی های استخوانی و لخته های خون را ایجاد کند.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
تثبیت فناوری فضایی و ارائه خدمات کاربردی ماهواره جزء اولویت ها است

رئیس سازمان فضایی ایران بر تثبیت فناوری فضایی در کشور و ارائه خدمات کاربردی ماهواره به جامعه تاکید کرد.


news-image
جهش 10 پله¬‌ای ایران در رتبه‌بندی شاخص جهانی نوآوری

براساس تازه‌ترین گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) در رتبه بندی کشورها در شاخص جهانی نوآوری، جمهوری اسلامی ایران در ...


news-image
نشست بهره‌برداری از فناوری‌های داخلی حوزه سلامت برگزار می‌شود

مرکز فن بازار ملی معاونت‌علمی «نشست بهره‌برداری از فناوری‌های داخلی حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی» را با هدف آشنایی مدیران ...