میکروسکوپ‌های طیف‌سنجی بومی شد | نخبه ها
خدمات مرکز


میکروسکوپ‌های طیف‌سنجی بومی شد
news-image


یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانو فناوری موفق به طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی در حوزه نانو شده است. ساخت نخستین دستگاه اسپکتروفتومتر که قادر است طیف نوری را در ناحیه فرابنفش به‌ صورت همزمان اندازه‌گیری کند، یکی از دستاوردهای این شرکت است. این دستگاه می‌تواند با آشکارساز آرایه‌ای ناحیه مرئی ـ فرابنفش طیف الکترومغناطیس را در کمتر از ثانیه به ‌صورت همزمان طیف‌گیری کند.
اسپکتروفوتومتر آشکارساز برای آنالیز مواد مختلفی همچون نفتی، نانومواد، دارویی، مواد بیولوژیکی و معدنی و در صنایعی چون نفت، گاز، پتروشیمی و  فلزی، محیط‌زیست همچنین  آب و فاضلاب و دارویی کاربرد دارد.
این دستگاه یک منبع تابش نور دارد که نمونه ماده در مقابل آن قرار می‌گیرد. هرکدام از این مواد بر اساس ترکیبات شیمیایی خود تعدادی از طول‌موج‌ها را جذب کرده و تعدادی را از خود عبور می‌دهند که پرتوهای رد شده از ماده وارد بخش جداسازی طول ‌موج‌های نور می‌شوند.
این دستگاه طیف نوری، محدوده ۲۰۰ تا ۸۰۰ نانومتر را در کمتر از ثانیه و به ‌طور همزمان ثبت می‌کند.
مدل جدید و پیشرفته دستگاه اسپکتروفتومتر یا آشکارساز آرایه‌ای (فرابنفش-مرئی) دارای نشان CE به عنوان مجوز فروش در اروپا است. این محصول همچنین تاییدیه نانو مقیاس را کسب کرده است.
بومی‌سازی و تجاری‌سازی ساخت دستگاه میکروسکوپ "رامان" که نوعی میکروسکوپ در زمینه ساخت طیف‌سنج‌های پهن‌باند است از دیگر محصولات این شرکت به شمار می‌رود.
 

منبع خبر: سیناپرس

#میکروسکوپ‌

#طیف‌سنج بومی

خبر های دیگر
news-image
فیلم را با مغزتان کنترل کنید

محققان دانشگاه "ناتینگهام" یک نرم افزار ساخته‌اند که با استفاده از یک هدست "نوار مغز" و بر اساس میزان توجه کاربر، روایت ...


news-image
آینده‌ روشن با تکیه بر توانمندی و نوآوری تولیدکنندگان ایران ساخت تضمین می‌شود

وزیر نفت گفت: تکیه بر توان نیروهای داخلی و استفاده از تولیدات آنها نه تنها موجب غرور است بلکه آینده روشن فرزندانمان را ت ...


news-image
مخترعی که اختراعاتش را صرف اشتغال و آزاد سازی زندانیان کرده است

وحید نوایی سلوط از مخترعان جوان کشورمان است که جهت ایجاد اشتغال اختراعات ثبت شده خود را به صورت رایگان به سرمایه گذار یا ...