تفاهم‌نامه همکاری تسهیل توسعه‌ی فناوری نانو در حوزه‌ی کشاورزی و منابع طبیعی امضا شد | نخبه ها
خدمات مرکز


تفاهم‌نامه همکاری تسهیل توسعه‌ی فناوری نانو در حوزه‌ی کشاورزی و منابع طبیعی امضا شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  با توجه به اهمیت بهره‌برداری از فناوری نانو در حوزه‌ی کشاورزی و منابع طبیعی، تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی در محل این ستاد به امضا رسید. هدف اصلی این تفاهم‌نامه ایجاد همکاری‌های علمی، پژوهش‌های کاربردی و فنی نهاده‌های کشاورزی و به‌کارگیری ظرفیت‌ها و کاربردهای فناوری نانو در حوزه‌های مختلف کشاورزی است.
به‌موجب این تفاهم‌نامه زمینه‌ی همکاری در توسعه‌ی فناوری نانو در بخش کشاورزی فراهم می‌شود. بهبود کیفیت و کارایی انواع کودها، سموم و بذور نوین، بسته‌بندی نهاده‌ها و ارتقای میزان بهره‌وری ماشین‌آلات کشاورزی از جمله نتایج عملیاتی شدن این تفاهم‌نامه است. همچنین ضمن فراهم‌ساختن زیرساخت‌های موردنیاز فناوری نانو در حوزه‌ی اعتبارسنجی و آزمایش‌های میدانی، زمینه‌ی حمایت از برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌های تخصصی مشترک نیز ایجاد می‌شود.
بر اساس این تفاهم‌نامه، علاوه بر بررسی، معرفی و به اشتراک گذاشتن آخرین یافته‌های جهانی مرتبط، یک برنامه‌ی آموزشی تخصصی نیز تدوین خواهد شد و اخذ تأییدیه‌های لازم برای محصولات و نهاده‌های ارتقا یافته با فناوری نانو از قبیل تأییدیه‌ی نانومقیاس نیز در دستور کار کمیته‌ی مشترک قرار خواهد گرفت.
سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی بعد از معرفی بخشی از دستاوردهای کشور در فناوری نانو در مورد این تفاهم‌نامه گفت: اقتصاد بسیار بزرگی در کشاورزی وجود دارد که تلاش می‌کنیم تا بیشترین بهره را ببریم. فناوری نانو فارغ از مزیت‌هایی چون جلوگیری از واردات، افزایش صادرات، ایجاد اشتغال و تولید محصولاتی با ارزش‌افزوده، یک خودباوری در کشور ایجاد کرده‌است که اگر اراده کنیم می‌توانیم پیشرفته‌ترین محصولات مبتنی بر فناوری نانو را در کشور تولید کنیم؛ بنابراین باید ظرفیت‌های نانو درزمینه‌ی تولید ثروت و توسعه موردتوجه قرار گیرد. امضای این تفاهم‌نامه نیز می‌تواند آغازی بر این خودباوری در کشاورزی باشد.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#کشاورزی و منابع طبیعی

#فناوری نانو

خبر های دیگر
news-image
یازدهمین سمینار سالیانه اینترونشنال کاردیولوژی

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ یازدهمین سمینار سالیانه اینترونشنال کاردیولوژی


news-image
اساتید دانشگاهی در عرصۀ تجاری‌سازی مشارکت کنند

عباسی با تأکید بر لزوم گسترش فرهنگ کارآفرینی و اشتغال‌زایی، گفت: تأخیر در فرآیند تبدیل ایده به کالا و تجاری‌سازی دستاورد ...


news-image
جرقه حمایت از کالای ایران ساخت از کودکی تا بزرگسالی

حضور غرفه "ایران ساخت" در ششمین نمایشگاه "ایران نوشت" را می توان زمینه ای برای فرهنگسازی میان دانش آموزان و والدین آنها ...