نخستین ربات جراح ایرانی ساخته شد | نخبه ها
خدمات مرکز


نخستین ربات جراح ایرانی ساخته شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ این سامانه که حاصل تلاش 15 ساله متخصصین دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرکز تحقیقات فناوری‌های بیومدیکال و رباتیک دانشگاه علوم پزشکی تهران است، می‌تواند در انواع عمل‌های آموزشی جراحی (مدل‌های حیوانی) در حفره شکمی و قفسه سینه حتی از راه دور مورداستفاده قرار گیرد. 
علی‌رضا میرباقری مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نوآوران رباتیک و پزشکی سینا با معرفی این دستگاه رونمایی شده در جریان ششمین نمایشگاه ساخت ایران بیان کرد: این سامانه از دو بخش اصلي، کنسول جراحي از راه دور و  ربات‌هاي جراح مستقر بر بالين بيمار تشکیل‌شده است. 
وی افزود: دسته‌های موجود در کنسول جراحی حرکات دستان جراح را ثبت و همزمان ربات‌های جراح بر بالین بیمار، همان حرکات را در بدن بیمار به اجرا درمی‌آورند. ارتباط بین ربات‌های راهبر در کنسول جراحی با ربات‌های پیرو بر بالین بیمار از طریق اینترنت میسر شده است و لذا عمل جراحی می‌تواند در دورترین نقاط کشور یا حتی بر روی یک ناو اقیانوس‌پیما از راه دور کنترل و انجام شود. 
این فعال حوزه فناوری با اشاره به اینکه سامانه جراحی رباتیک سینا با موفقیت در آزمون‌های فنی و حیوانی اولیه تست‌شده است خبر داد: قرار است نمونه‌های جدید سامانه جراحی رباتیک در مراکز آموزشی بیمارستان‌های سینا و شریعتی دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌منظور آموزش روش‌های جراحی رباتیک روی مدل‌های حیوانی مورد بهره‌برداری قرار گیرند. 
وی با اشاره به مزایای  استفاده از این فناوری اظهار کرد: این دستگاه قابلیت مقیاس‌گذاری بر روی حرکات دستان جراح و درنتیجه افزایش دقت و ریزنگری حرکت در انجام حرکت‌های بسیار ظریف را دارد، همچنین با بهره‌مندی از این دستگاه می‌توان لرزش دستان جراح و اجرای جراحی با حداکثر ثبات و کیفیت حرکات  را تجربه کرد. 

منبع خبر: معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری

#ربات جراح ایرانی

#رباتیک سینا

خبر های دیگر
news-image
کمترین هزینه با پیل‌های سوختی نانوکاتالیست ایرانی

محققان دانشگاه علم و صنعت ایران نانوکاتالیست‌هایی را سنتز کرده‌اند که می‌تواند هزینه ساخت پیل‌های سوختی


news-image
مسابقه کتابخوانی با محوریت شخصیت قاسم سلیمانی برگزار می‌شود

مسابقه کتابخوانی با محوریت کتاب «حاج قاسم؛ جستاری در خاطرات حاج قاسم سلیمانی» به همت بنیاد نخبگان استان گلستان برگزار می ...


news-image
مسابقات ایده بازار دریایی با محوریت سواحل مکران برگزار شد

با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریای معاونت علمی، مسابقات ایده بازار دریایی