پوشش‌های ضدخوردگی بومی به صنعت چه کمکی می‌کند؟ | نخبه ها
خدمات مرکز


پوشش‌های ضدخوردگی بومی به صنعت چه کمکی می‌کند؟
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فرآورده‌های گوناگون شیمیایی صنعتی به صورت محلول یا جامد در صنایع وجود دارد که هرکدام یک نیاز جدی صنعت را حل می‌کند. جلوگیری از سایش و خوردگی‌ها، یکی از همین نیازهای جدی است و نبودن تجهیزات و موادی برای جلوگیری ازآن می‌تواند صنعت را با مشکلات جدی دچار کند. بنابراین یک شرکت دانش‌بنیان داخلی، با بومی کردن دانش فنی و تولید فرآوری مواد ضد سایش و خوردگی، تلاش کرده است تا این نیاز مهم صنایع را چاره کند.
ااین شرکت دانش بنیان با بومی کردن فناوری تولید مواد شیمیایی از راه ارتباط سازنده میان پژوهشگران دانشگاهی و مهندسان صنعت، موفق شده چند محصول پرکاربرد وارداتی را به تولید انبوه برساند.
تولید پوشش هایی قابل رقابت با نمونه خارجی 
در بخش های متعددی از صنعت قرار گرفتن یک قطعه فلزی در معرض گازهای پرحرارت و خورنده اجتناب ناپذیر است. بارزترین مثال ها، قسمت های داغ و پره های انواع توربین ها، قسمت اگزاست و قطعات در معرض اکسیداسیون موتورهای احتراقی دمای بالا است. استهلاک این قطعات فلزی در فرآیندهای دمای بالا و لزوم تعویض آنها می تواند منشاء زیان های اقتصادی کلانی باشد که با بکارگیری پوشش های فوق حرارتی مناسب این هزینه ها می توانند کاهش یابند. در این راستا شرکت کیمسان موفق به ساخت دو نوع پوشش با نام های JETDYE650  (مقاوم در مقابل خوردگی و حرارت تا  دمای 650  درجه سانتی گراد) و JETDYE1300  (مقاوم در مقابل خوردگی و حرارت تا دمای 1300 درجه سانتی گراد) شده­ که بواسطه کیفیت برتر و هزینه تمام شده کمتر از توانایی بسیار بالایی برای رقابت با نمونه های خارجی برخوردار است. این شرکت در مرحله نیمه صنعتی تولید این پوشش ها قرار دارد.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#ضدخوردگی بومی

#پوشش ضد خوردگی

خبر های دیگر
news-image
استفاده از توانمندی‌های داخلی برای توسعه بخش بالگرد تجاری

یکی از اولویت های تعیین شده در کارگروه بالگرد تجاری، تعیین راهبردهای کارگروه برای بهره‌گیری حداکثری از توانمندی‌های صنعت ...


news-image
تولید نوعی سنگ آهن دوبعدی به نام هماتیت

محققان برزیلی موفق به تولید نوعی سنگ آهن دوبعدی به نام هماتیت شدند که از خواص منحصر به فرد و غیرعادی برخوردار است که یاد ...


news-image
نخستین جنگنده مجهز ایرانی با حضور رئیس جمهوری به پرواز درآمد

نخستین جنگنده ایرانی با نام «کوثر» با فرمان رئیس جمهوری همزمان با آغاز مراسم سالروز صنعت دفاعی به پرواز در آمد.