بهترین تصویر برای اسکن قلب چه زمانی حاصل می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


بهترین تصویر برای اسکن قلب چه زمانی حاصل می‌شود
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با استفاده از بررسی زمان بین تزریق رادیو دارو و شروع اسکن، پروتکل تصویربرداری قلب بهینه می‌شود. در آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران (TPCF) با انجام تحقیقی، با استفاده از روش های تصویربرداری پزشکی هسته ای، پروتکل تصویربرداری قلب بهینه می‌شود.
در این تحقیق از چند گروه موش BALB/C استفاده شد که بعد از تزریق میزان مشخصی از رادیوداروی FDG به صورت IV به بدن آنها، در فاصله های زمانی مشخص بعد از تزریق، تصویر پت گرفته شد. نتایج آماری در این پژوهش نشان داد که بهترین تصویر برای اسکن قلب، یک ساعت بعد از تزریق رادیو دارو حاصل می شود.
بر اساس این گزارش، استفاده از روش های تصویربرداری پزشکی هسته ای همچون پت و اسپکت داشتن اطلاعات فیزیولوژیک و عملکردی از ارگان قلب در بررسی بیماری های مربوط به آن ضروری است و کیفیت این تصاویر علاوه بر مشخصات سیستم تصویربرداری، وابستگی بالایی به فیزیولوژی بدن موجود زنده دارد.
همچنین در اسکن قلب با استفاده از سیستم پت عواملی مانند میزان دز رادیوداروی FDG، حجم رادیودارو، زمان بین تزریق و تصویربرداری در کیفیت نهایی تصاویر تاثیرگذار است. توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) یک فناوری تصویربرداری پزشکی هسته ای (تصویربرداری مولکولی) است که کاربردهایی همچون ارائه تصویر از عملکرد(function) بخش‌های مختلف بدن و امکان دستیابی به اطلاعات متابولیکی و شیمیایی آن، امکان تشخیص نواحی سرطانی و بدخیم در بافت‌های سلولی، امکان تشخیص و ردیابی ناهنجاری ها در فعالیت‌های سلولی پیش از آنکه تغییراتی در آناتومی اعضا به صورت محسوس ایجاد کنند، را فراهم می کند. اصول تصویربرداری PET بر این است که جفت اشعه گامای تولید شده از تززیق رادیونوکلئید در بدن که بطور همزمان منتشر می شود را تشخیص می دهد. در این تکنولوژی معمولا مولکولهای قند (گلوکز) تغذیه شده توسط سلولها جهت ردیابی مورد استفاده قرار می گیرند.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری  ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
استفاده از پهپادها در پاکسازی ساحل

دانشمندان انگلیسی قصد دارند برای پاکسازی سواحل این کشور، از پهپادها کمک بگیرند


news-image
سرمایه‌گذاران با کارآفرینان نوپا شهرهوشمند آشنا می‌شوند

با حمایت و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استارتاپ ها به


news-image
بیست و چهارمین شماره دانش بنیان منتشر شد

شماره بیست و چهارم ماهنامه آموزشی، علمی، خبری، تحلیلی اقتصاد دانش بنیان با نگاهی