چالش اخلاقیات و دانش در بستر ویرایش ژنتیکی انسان | نخبه ها
خدمات مرکز


چالش اخلاقیات و دانش در بستر ویرایش ژنتیکی انسان
news-image


در پی اعلام جزئیات بیشتر در مورد اولین انسان ساخته‌شده به‌واسطه ویرایش ژنتیکی، به نظر می‌رسد شرایط چندان مناسب نبوده و همه‌چیز بدتر و گیج‌کننده شده است. محققان پیش‌تر ادعا کرده بودند این کودکان دوقلوی ژنتیکی با نام جیان کوی (Jiankui) به‌زودی متولد خواهند شد و در پی این موضوع یک گفتگو عمومی در سراسر جهان شکل‌گرفته که شامل جزئیات زیادی در مورد تغییرات انجام‌شده در سطح DNA است. بررسی جزئیات منتشرشده از این پروژه، دو موضوع را روشن می‌کند:

۱- ما نمی‌دانیم که آیا ویرایش ژنتیکی انجام‌شده، این دو کودک را از عفونت‌های HIV محافظت می‌کند یا خیر؟
۲-  ما نمی‌توانیم بگوییم که کدام مناطق ژنوم آن‌ها توسط این روش آسیب‌دیده و دستکاری‌شده‌اند.
یکی از مشکلاتی که دانشمندان را درباره نتیجه این آزمایش نگران کرده، این است که تمام سلول‌های بنیادی این نوزادان در یک‌زمان و با یک روش ویرایش نشده‌اند و حتی اگر یک سلول اولیه دچار تغییر شود، ممکن است رشد موزاییکی این سلول‌ها به شکل ویرایش نشده انجام شود و حتی ممکن است مشکلات و آسیب‌هایی به ژن این نوزادان وارد شود.
همه این موارد سؤالات بیشتری را ذهن ایجاد می‌کند و ما نمی‌دانیم آیا اخلاقیات در این پروژه رعایت شده است یا نه و آیا والدین این نوزادان از تمامی ابعاد ماجرا خبردارند؟ در حال حاضر دولت چین این پروژه را به‌طور رسمی متوقف کرده است و موضوع زمانی پیچیده‌تر شده است که مشخص شد یک نوزاد سوم ژنتیکی نیز درراه است و این دوقلو‌ها تنها ماحصل جاه‌طلبی دانشمندان چینی نیستند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
آیا زیست‌فناوری به کمک باران‌زایی ابرها می‌آید؟

کارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی طرح باران‌زایی زیستی ابرها را بررسی می کند تا از این طریق بهترین را ...


news-image
اثرات معجزه آساي دارچين در درمان ديابت

ديابت يكي از بيماريهاي مهم شايع در جهان است كه تحقيقات اخير اثرات درماني مهم دارچين


news-image
دستیابی به محل‌های قابل سکونت در فضا آسان می‌شود

استارشات ( ستارگان دستیابی به موفقیت )، پروژه‌ای است که محققان با استفاده از آن، به دنبال زیست و ادامه حیات