چالش اخلاقیات و دانش در بستر ویرایش ژنتیکی انسان | نخبه ها
خدمات مرکز


چالش اخلاقیات و دانش در بستر ویرایش ژنتیکی انسان
news-image


در پی اعلام جزئیات بیشتر در مورد اولین انسان ساخته‌شده به‌واسطه ویرایش ژنتیکی، به نظر می‌رسد شرایط چندان مناسب نبوده و همه‌چیز بدتر و گیج‌کننده شده است. محققان پیش‌تر ادعا کرده بودند این کودکان دوقلوی ژنتیکی با نام جیان کوی (Jiankui) به‌زودی متولد خواهند شد و در پی این موضوع یک گفتگو عمومی در سراسر جهان شکل‌گرفته که شامل جزئیات زیادی در مورد تغییرات انجام‌شده در سطح DNA است. بررسی جزئیات منتشرشده از این پروژه، دو موضوع را روشن می‌کند:

۱- ما نمی‌دانیم که آیا ویرایش ژنتیکی انجام‌شده، این دو کودک را از عفونت‌های HIV محافظت می‌کند یا خیر؟
۲-  ما نمی‌توانیم بگوییم که کدام مناطق ژنوم آن‌ها توسط این روش آسیب‌دیده و دستکاری‌شده‌اند.
یکی از مشکلاتی که دانشمندان را درباره نتیجه این آزمایش نگران کرده، این است که تمام سلول‌های بنیادی این نوزادان در یک‌زمان و با یک روش ویرایش نشده‌اند و حتی اگر یک سلول اولیه دچار تغییر شود، ممکن است رشد موزاییکی این سلول‌ها به شکل ویرایش نشده انجام شود و حتی ممکن است مشکلات و آسیب‌هایی به ژن این نوزادان وارد شود.
همه این موارد سؤالات بیشتری را ذهن ایجاد می‌کند و ما نمی‌دانیم آیا اخلاقیات در این پروژه رعایت شده است یا نه و آیا والدین این نوزادان از تمامی ابعاد ماجرا خبردارند؟ در حال حاضر دولت چین این پروژه را به‌طور رسمی متوقف کرده است و موضوع زمانی پیچیده‌تر شده است که مشخص شد یک نوزاد سوم ژنتیکی نیز درراه است و این دوقلو‌ها تنها ماحصل جاه‌طلبی دانشمندان چینی نیستند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
کمترین هزینه با پیل‌های سوختی نانوکاتالیست ایرانی

محققان دانشگاه علم و صنعت ایران نانوکاتالیست‌هایی را سنتز کرده‌اند که می‌تواند هزینه ساخت پیل‌های سوختی


news-image
واکسن‌شناسی معکوس روشی امیدبخش برای کشف واکسن های نوترکیب

ایمن سازی جانداران قرن ها است که انجام می شود و به طور کلی به عنوان مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین روش برای کنترل بیمار ...


news-image
همکاری ایران با سازمان جهانی مالکیت فکری توسعه می‌یابد

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری دیدار کردند که در این جلسه بر توسعه همکاری ...