آغاز دوره جدید در ساخت سیستم‌های ابر پردازشگر | نخبه ها
خدمات مرکز


آغاز دوره جدید در ساخت سیستم‌های ابر پردازشگر
news-image


گروه روس الکترونیک (Ruselectronics Group) که بخشی از مجموعه شرکت‌های فناوری پیشرفته ایالتی روس تک (part of the state hi-tech corporation Rostec) محسوب می‌شود، موفق به ساخت و توسعه یک سوپرکامپیوتر قابل‌حمل باقدرت پردازش ۲٫۲ petaflops شده است که کاربری اصلی آن در صنایع نظامی و فناوری‌های هوا و فضا است. این موضوع طی بیانیه‌ای رسمی از سوی شرکت روس تک اعلام شد.
این ابررایانه پرقدرت به یک سامانه خنک‌کننده مایع مجهز بوده و قطعات آن در یک محفظه ویژه‌ای غوطه‌ور هستند که به آن اجازه حمل‌ونقل ساده‌تر را داده و امکان استفاده از آن را در اماکن مختلف می‌دهد. این سیستم خنک‌کننده منحصربه‌فرد، آلودگی صوتی بسیار کمی ایجاد کرده و از ابررایانه و قطعات حساس آن در برابر گردوغبار و رطوبت محافظت کرده و علاوه بر آن، در برابر آتش سازی نیز مقاوم است.
 در این بیانیه اعلام‌شده است که سیستم محاسبه‌گر 1.9x1.35x1m computing module که در سوپرکامپیوتر قابل‌حمل مورداستفاده قرارگرفته است، به کاربرانش اجازه دسترسی به حداکثر ظرفیت و رکورد ۲٫۲ petaflops را داده ازنظر ابعاد محاسبه و ذخیره اطلاعات نیز دارای ظرفیت شگفت‌انگیز ۲٫۲ petabytes است.
هر پتابایت برابر با یک کادریلیون بایت، یا ده به توان پانزده بایت است و جهت درک بهتر این حجم کافی است که بدانیم حجم کل اطلاعات موجود در شبکه جهانی اینترنت حدود دو هزار پتابایت ارزیابی می‌شود. به گفته مقامات روسیه، سازمان‌دهی بخش‌های نظامی و صنعت فضانوردی روسیه، پارک‌های فناوری، مؤسسات پژوهشی و آموزشی ازجمله بخش‌هایی هستند که به‌طور بالقوه به خدمات این سوپرکامپیوتر نیاز خواهند داشت.
 

منبع خبر:سینا پرس

خبر های دیگر
news-image
شگفتی های علم در سالی که گذشت

پنج یافته شگفت انگیز علمی در سال 2017


news-image
اردک روباتیک همدم و همراه کودکان سرطانی

در نمایشگاه CES امسال شاهد حضور یک روبات ویژه بودیم که با هدف کمک به کودکان سرطانی


news-image
زیبایی از منظر علوم اعصاب و شناختی

تا کنون حتما برای شما هم رخ داده است هنگامی که در حال بازدید از یک گالری نقاشی هستید