آغاز دوره جدید در ساخت سیستم‌های ابر پردازشگر | نخبه ها
خدمات مرکز


آغاز دوره جدید در ساخت سیستم‌های ابر پردازشگر
news-image


گروه روس الکترونیک (Ruselectronics Group) که بخشی از مجموعه شرکت‌های فناوری پیشرفته ایالتی روس تک (part of the state hi-tech corporation Rostec) محسوب می‌شود، موفق به ساخت و توسعه یک سوپرکامپیوتر قابل‌حمل باقدرت پردازش ۲٫۲ petaflops شده است که کاربری اصلی آن در صنایع نظامی و فناوری‌های هوا و فضا است. این موضوع طی بیانیه‌ای رسمی از سوی شرکت روس تک اعلام شد.
این ابررایانه پرقدرت به یک سامانه خنک‌کننده مایع مجهز بوده و قطعات آن در یک محفظه ویژه‌ای غوطه‌ور هستند که به آن اجازه حمل‌ونقل ساده‌تر را داده و امکان استفاده از آن را در اماکن مختلف می‌دهد. این سیستم خنک‌کننده منحصربه‌فرد، آلودگی صوتی بسیار کمی ایجاد کرده و از ابررایانه و قطعات حساس آن در برابر گردوغبار و رطوبت محافظت کرده و علاوه بر آن، در برابر آتش سازی نیز مقاوم است.
 در این بیانیه اعلام‌شده است که سیستم محاسبه‌گر 1.9x1.35x1m computing module که در سوپرکامپیوتر قابل‌حمل مورداستفاده قرارگرفته است، به کاربرانش اجازه دسترسی به حداکثر ظرفیت و رکورد ۲٫۲ petaflops را داده ازنظر ابعاد محاسبه و ذخیره اطلاعات نیز دارای ظرفیت شگفت‌انگیز ۲٫۲ petabytes است.
هر پتابایت برابر با یک کادریلیون بایت، یا ده به توان پانزده بایت است و جهت درک بهتر این حجم کافی است که بدانیم حجم کل اطلاعات موجود در شبکه جهانی اینترنت حدود دو هزار پتابایت ارزیابی می‌شود. به گفته مقامات روسیه، سازمان‌دهی بخش‌های نظامی و صنعت فضانوردی روسیه، پارک‌های فناوری، مؤسسات پژوهشی و آموزشی ازجمله بخش‌هایی هستند که به‌طور بالقوه به خدمات این سوپرکامپیوتر نیاز خواهند داشت.
 

منبع خبر:سینا پرس

خبر های دیگر
news-image
اپراتورهای ماهواره‌ای دنیا به دنبال جذب مشتریان نظامی

صنعت مخابرات ماهواره‌ای در سال‌های اخیر بر روی ماهواره‌های پربازده


news-image
در نهمین جشنواره جهادگران علم و فناوری گیلان مطرح شد

رتبه ۴۵ ایران در شاخص جهانی دستیابی به فناوری


news-image
فضانوردان در معرض تب فضایی

پژوهشگران آلمانی در تحقیقات خود دریافته اند، فضانوردان زمانی که در معرض شرایط بی وزنی قرار می گیرند