دلیل تفاوت ترمیم زخم در افراد گوناگون چیست؟ | نخبه ها
خدمات مرکز


دلیل تفاوت ترمیم زخم در افراد گوناگون چیست؟
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، شاید تفاوت در سلول‌هایی که در طول ترمیم پوست، به آن انعطاف و استحکام می‌دهند، دلیل ترمیم متفاوت پوست در افراد گوناگون باشند.
پیشتر هرگز تصور نمی‌شد سلول‌های موسوم به "فیبروبلاست"(fibroblast) که ساختار پروتئین را زیر سطح پوست شکل می‌دهند، عملکرد یکسانی داشته باشند اما این پژوهش جدید نشان می‌دهد که شاید زیرمجموعه‌ای از فیبروبلاست‌ها بتوانند دلیل قدرت کم بازسازی پوست در افراد مسن و نحوه شکل‌گیری نوع خاصی از زخم‌ها را توضیح دهند.
"والری هورسلی"(Valerie Horsley)، استادیار زیست‌شناسی مولکولی، سلولی و تکاملی "دانشگاه ییل"(Yale University) آمریکا و از نویسندگان این پژوهش گفت: شاید این زیرمجموعه از سلول‌ها بتوانند ظرفیت‌های متفاوت ترمیم را در افراد گوناگون توضیح دهند.
هورسلی و "برت شوک"(Brett Shook)، نویسنده ارشد این پژوهش، ژنتیک فیبروبلاست‌ها و اثرات آنها را روی موش‌ها و انسان‌ها مورد بررسی قرار دادند و تفاوت‌هایی میان نحوه واکنش آنها به زخم و تغییرات ناشی از افزایش سن کشف کردند.
پس از زخمی شدن بدن، زیرمجموعه‌ای از فیبروبلاست‌ها که معمولا تولید کننده سلول‌های چربی یا "آدیپوسیت"(adipocyte) هستند، تشکیل بافت زخم را برای ترمیم پوست آغاز می‌کنند. به گفته پژوهشگران، این سلول‌ها در پوست بدن انسان بیشتر کاهش می‌یابند و شاید به همین دلیل، زخم‌ها در انسان‌ها شایع‌تر از موش‌ها هستند.
 

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
پیشگامی در توسعه نوآوری‌های مواد با کاربری در بخش انرژی

پیشگام-توسعه-نوآوری‌-مواد -انرژی-پایدار صنعتی


news-image
استفاده از سلول‌های بنیادی برای مطالعه بیماری کبد چرب

محققین یک سیستم آزمایشگاهی را برای مطالعه شایع‌ترین بیماری کبدی موسوم به کبد چرب طراحی کرده‌اند و راه را برای پژوهش برا ...


news-image
نخستین سمپوزیوم «اختلالات عضله، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی» برگزار شد

نخستین سمپوزیوم «اختلالات عضله، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی» با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی ...