دلیل تفاوت ترمیم زخم در افراد گوناگون چیست؟ | نخبه ها
خدمات مرکز


دلیل تفاوت ترمیم زخم در افراد گوناگون چیست؟
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، شاید تفاوت در سلول‌هایی که در طول ترمیم پوست، به آن انعطاف و استحکام می‌دهند، دلیل ترمیم متفاوت پوست در افراد گوناگون باشند.
پیشتر هرگز تصور نمی‌شد سلول‌های موسوم به "فیبروبلاست"(fibroblast) که ساختار پروتئین را زیر سطح پوست شکل می‌دهند، عملکرد یکسانی داشته باشند اما این پژوهش جدید نشان می‌دهد که شاید زیرمجموعه‌ای از فیبروبلاست‌ها بتوانند دلیل قدرت کم بازسازی پوست در افراد مسن و نحوه شکل‌گیری نوع خاصی از زخم‌ها را توضیح دهند.
"والری هورسلی"(Valerie Horsley)، استادیار زیست‌شناسی مولکولی، سلولی و تکاملی "دانشگاه ییل"(Yale University) آمریکا و از نویسندگان این پژوهش گفت: شاید این زیرمجموعه از سلول‌ها بتوانند ظرفیت‌های متفاوت ترمیم را در افراد گوناگون توضیح دهند.
هورسلی و "برت شوک"(Brett Shook)، نویسنده ارشد این پژوهش، ژنتیک فیبروبلاست‌ها و اثرات آنها را روی موش‌ها و انسان‌ها مورد بررسی قرار دادند و تفاوت‌هایی میان نحوه واکنش آنها به زخم و تغییرات ناشی از افزایش سن کشف کردند.
پس از زخمی شدن بدن، زیرمجموعه‌ای از فیبروبلاست‌ها که معمولا تولید کننده سلول‌های چربی یا "آدیپوسیت"(adipocyte) هستند، تشکیل بافت زخم را برای ترمیم پوست آغاز می‌کنند. به گفته پژوهشگران، این سلول‌ها در پوست بدن انسان بیشتر کاهش می‌یابند و شاید به همین دلیل، زخم‌ها در انسان‌ها شایع‌تر از موش‌ها هستند.
 

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
پنجمین دوره تخصصی کشت بافت برگزار می شود

پنجمین دوره تخصصی کشت بافت توسط پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک با همکاری ستاد توسعه زیست فناوری، ۱۵ تا ۱۷ تیر ماه در تهران بر ...


news-image
روپانو چیست؟

امیر میرمعزی عضو موسسه حامی نوابغ جوان با فکری خلاق و نوآورانه موفق به ثبت اختراع و راه اندازی روپانو شد.


news-image
ساخت کمربند بارداری ضد امواج

برای نخستین بار کمربند بارداری ضد امواج توسط محققان در کشور ساخته شد