دلیل تفاوت ترمیم زخم در افراد گوناگون چیست؟ | نخبه ها
خدمات مرکز


دلیل تفاوت ترمیم زخم در افراد گوناگون چیست؟
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، شاید تفاوت در سلول‌هایی که در طول ترمیم پوست، به آن انعطاف و استحکام می‌دهند، دلیل ترمیم متفاوت پوست در افراد گوناگون باشند.
پیشتر هرگز تصور نمی‌شد سلول‌های موسوم به "فیبروبلاست"(fibroblast) که ساختار پروتئین را زیر سطح پوست شکل می‌دهند، عملکرد یکسانی داشته باشند اما این پژوهش جدید نشان می‌دهد که شاید زیرمجموعه‌ای از فیبروبلاست‌ها بتوانند دلیل قدرت کم بازسازی پوست در افراد مسن و نحوه شکل‌گیری نوع خاصی از زخم‌ها را توضیح دهند.
"والری هورسلی"(Valerie Horsley)، استادیار زیست‌شناسی مولکولی، سلولی و تکاملی "دانشگاه ییل"(Yale University) آمریکا و از نویسندگان این پژوهش گفت: شاید این زیرمجموعه از سلول‌ها بتوانند ظرفیت‌های متفاوت ترمیم را در افراد گوناگون توضیح دهند.
هورسلی و "برت شوک"(Brett Shook)، نویسنده ارشد این پژوهش، ژنتیک فیبروبلاست‌ها و اثرات آنها را روی موش‌ها و انسان‌ها مورد بررسی قرار دادند و تفاوت‌هایی میان نحوه واکنش آنها به زخم و تغییرات ناشی از افزایش سن کشف کردند.
پس از زخمی شدن بدن، زیرمجموعه‌ای از فیبروبلاست‌ها که معمولا تولید کننده سلول‌های چربی یا "آدیپوسیت"(adipocyte) هستند، تشکیل بافت زخم را برای ترمیم پوست آغاز می‌کنند. به گفته پژوهشگران، این سلول‌ها در پوست بدن انسان بیشتر کاهش می‌یابند و شاید به همین دلیل، زخم‌ها در انسان‌ها شایع‌تر از موش‌ها هستند.
 

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
توسعه فناوری‌های دریایی مشتری محور در گرو رشد شرکت‌های دانش بنیان است

شرکت‌های دانش‌بنیان، یکی از شاخص‌های توسعه فناوری‌های مشتری محور در هر کشوری هستند، لذا به منظور دستیابی به اقتصاد پر رو ...


news-image
نمایشگاه سنگ‌ها و کانی‌ها، صنایع و تجهیزات وابسته برگزار می شود

از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور نمایشگاه سنگ‌ها و کانی‌ها، صنایع و تجهیزات وابسته در مهرماه برگزار می‌شو ...


news-image
کیفیت کالای ایرانی و ایران ساخت با تجهیز کارخانه‌ها به فناوری‌های روز افزایش می‌ ...

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: جایگزینی فناوری های روز با روش‌های سنتی و قدیمی در واحدهای تولیدی و کارخانه ها کیفیت ...