بافت‌های بدن با پرینترهای زیستی ایجاد می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


بافت‌های بدن با پرینترهای زیستی ایجاد می‌شود
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از چاپگر های سه بعدی برای چاپ قطعات مختلف در صنایع گوناگون استفاده می شود. با این روش میتوان قطعات را با دقت و سرعت بالا و هزینه اندک تولید کرد. در پزشکی از این روش برای ساخت ایمپلنت ها استفاده شده است. در چند سال گذشته توجه محققان فعال در زمینه مهندسی بافت به قابلیت های این دستگاه در ایجاد بافت های بدن جلب شده است. از این دستگاه می توان برای ساخت قالب، ساخت داربست بدون سلول و ساخت همزمان داربست و کاشت سلول استفاده کرد.
مهمترین چالش در استفاده از چاپگر های سه بعدی در مهندسی بافت، پیدا کردن شرایط چاپ مناسب و مواد قابل استفاده در این شرایط است. روشهای گوناگون چاپ سه بعدی مورد مطالعه دانشمندان قرار گرفته است و از میان تجربیات موجود به نظر می رسد استفاده از بازوهای رباتیک، امید بخشتر است. در این روش چاپ با تزریق هیدروژل بوسیله فشار پنوماتیکی یا حرکت یک پیستون انجام شده و با حرکت کردن نازل در سه جهت X ، Y و Z ، شکل مورد نظر چاپ میشود. معمولاً در این روش از چند هیدروژل به عنوان جوهر زیستی استفاده می شود و گاه از پلیمرهای حساس به دما نیز در کنار هیدروژل ها استفاده شده است. در نتیجه دستگاه باید بیش از یک نازل خروجی داشته باشد که برخی از آنها مجهز به گرمکن جهت روانسازی پلیمرهای حساس به دما باشند.
با توجه به آنچه بیان شد، محصول محوری اتصال دهنده میان حوزه کاربرد و مهندسی پرینتر سه بعدی است که در فاز اول ساخت نمونه تحقیقاتی آن مدنظر می باشد. در گام های بعد می توان فرایندهای تکمیلی دیگری را نیز لحاظ کرد.
ساخت پرینتر زیستی سه بعدی سه بخش مجزا دارد. بخش اول نرم افزار تبدیل تصاویر به کدهای فرمان و برنامه نویسی کنترل بازوهای پرینتر، بخش دوم طراحی مکانیکی و ساخت مکانیزم پرینتر سه بعدی و بخش سوم پرینت سلولی و تست های کلینیکی مربوط به زنده ماندن سلولها و سایر موارد بیولوژیک است. از این رو تیمی متشکل از مهندسان مکانیک طراحی کاربردی، ساخت و تولید، الکترونیک، نرم افزار، بیولوژی، بیومواد و بیوشمی شکل گرفته و در حال کار بر روی این پروژه هستند.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
فین‌تک‌ها کسب‌وکار در کشور را ارتقا می‌دهند

حوزه روبه‌پیشرفت فین‌تک در ایران هنوز در مراحل آغازین خود به‌ سر می‌برد


news-image
تعمیر و نگهداری تجهیزات موجود آزمایشگاهی حمایت می‌شود

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی تعمیر و نگهداری از تجهیزات موجود آزمایشگاهی در کشور را حمایت می کند.


news-image
چطور می‌توانید مربی خودتان در مسیر کارآفرینی باشید

یکی از فواید اصلی مربی‌گری برای خودتان، توانایی انتخاب هر فرد موفق در جهان است. در این حالت شما نیاز به هیچ مجوزی نخواهی ...