ساخت آسفالتی با واکنش مثبت نسبت به رطوبت و با درصدTSR بالا (آسفالت بتني آبدوست ACH) | نخبه ها
خدمات مرکز


ساخت آسفالتی با واکنش مثبت نسبت به رطوبت و با درصدTSR بالا (آسفالت بتني آبدوست ACH)
news-image


حامد رضایی عضو موسسه حامی نخبگان، دارای ۲۵ مقاله بین المللی (پذیرفته شده در کشور های آلمان، فرانسه، ایتالیا و...). دارای یک اختراع ثبت شده با عنوان آسفالت با واکنش مثبت نسبت به رطوبت(آسفالت بتنی آب دوستACH)، با درصد TSR بالا، بدین معنا که وقتی رطوبت به آسفالت می رسد، مقاومت آن بجای کاهش، افزایش می یابد. دارای اختراع درحال ثبت با هدف ساخت حفاظ مقاوم در برابر وسیله نقلیه و کنترل ضربه وارده با روشی نوین و با درصد اطمینان کنترل بسیار بالا، بصورتی که وسیله نقلیه منحرف شده را بجای برگرداندن به طرف جاده، به آغوش خود می کشد و آن را کنترل می کند. این عمل می تواند حداقل دو برابر از خسارات جانی و مالی را کاهش دهد. کسب مقامات برتر در: مسابقات قیر و آسفالت ایران، مسابقات بتن ACI نمایندگی آمریکا در ایران، مسابقات کشوری پل مقوایی  و کسب مقام های برتر کشوری در مسابقات سازه های ماکارونی(تمامی گرایش ها)، دارای گواهینامه بین المللی مهارت بازرسی جوش قطعات صنعتی به صورت چشمی(VT).


عنوان اختراع رضایی ساخت آسفالتی با واکنش مثبت نسبت به رطوبت و با درصدTSR  بالا (آسفالت بتني آبدوست ACH)
گسترش سريع شبكه راهها، افزايش ترافيك و بار محوري ناشي از آن، همچنين افزايش تقاضا براي بهبود كيفيت خدمات، سبب تلاش بيشتر مهندسان به منظور بالا بردن مدت کارایی راه ها و کیفیت آنها گشته است. طول عمر کم راههای آسفالت ما را مجبور می سازد پس از گذشت 2 الی 3 سال پس از ساخت هزینه قابل ملاحظه ای را برای تعمیر و نگهداری از آن صرف نماییم.
عوامل محیطی مانند دما، هوا و آب تاثیر بسزایی بر دوام مخلوط آسفالتی دارد. در این میان تماس با آب به دلیل نفوذ آب در میان خلل و فرج روسازی و همچنین نفوذ و نشت آب از طریق درزها و ترک های موجود در روسازی، امری اجتناب پذیر است. در صورت تولید آسفالت با مصالحی که درصد جذب رطوبت آن بالاست، آسفالت موردنظر در حضور آب دچار عریان شدگی مصالح میگردد که این به دلیل جذب آب مصالح و از بین رفتن چسبندگی آن با قیر می باشد.

همچنین مصالح سنگی سیلیسی، به جهت واکنش هایی که در حضور آب در آن انجام می‏گیرد، دارای حساسیت رطوبتی بالایی بوده و آسفالت تولیدی با این مصالح هم در حضور آب دچار عریان شدگی می گردد.بر اساس مطالعات صورت گرفته مشخص شده است که اثرات مخرب رطوبت، منجر به کاهش مدول آسفالت تا حدود 25%، افزایش شیارشدگی تا حدود 60% و نیز افزایش خرابی‏های ناشی از خستگی تا حدود 30% می ­شود. بنابراین برای ارتقای عملکرد بهینه روسازی آسفالتی یکی از پارامترهایی که در فرآیند طرح اختلاط آسفالت باید مورد توجه قرار گیرد، تولید آسفالت مقاوم در برابر رطوبت است. جهت یافتن علل خرابی زود هنگام آسفالت در مناطق مختلف بخصوص در مناطق با رطوبت زیاد که در اکثر نقاط جاده، آسفالت دچار خرابی می شد مطالعات و بررسی هایی انجام گردید. یافته های ما در این موارد حاکی از آن است که استفاده از آسفالت مقاوم در برابر رطوبت باعث افزایش مقاومت کششی آسفالت می‏شود. باتوجه به آزمایشات صورت گرفته، نتایج بدست آمده از آزمایشات کشش غیر مستقیم ((TSR170 می‏باشد که تقریبا دو برابر نتایج گرفته شده در کل جهان است. لذا معمولا این نتیجه را غیر ممکن می‏دانند. یعنی با اضافه شدن رطوبت به آسفالت مقاومت آن بجای کاهش، افزایش می یابد. با توجه به اینکه در مناطق و فصل های مختلف که آسفالت دچار ضعف مقاومت بخصوص مقاومت کششی در اثر رطوبت زیاد و در ادامه پدید آمدن مشکلات دیگر می شود با استفاده از این آسفالت مقاوم در برابر رطوبت می توان با افزایش طول عمر آسفالت، کاهش تعمیر و نگهداری آسفالت اجرا شده، افزایش مقاومت در برابر رطوبت، افزایش عملکرد آسفالت و... در این مناطق شویم.
 

منبع خبر: حامی نوابغ جوان

خبر های دیگر
news-image
راه‌کارهای نوآورانه برای پاسخ گویی به تقاضای مواد حیاتی در بخش انرژی

مواد حیاتی یا مواد استراتژیک عموماً به موادی گفته می شود که از یک سو کاربرد دفاعی، امنیتی، صنعتی و یا عمومی مهم و غیر ق ...


news-image
تولید لباس هوشمندی که با حرارت بدن به کار می‌افتد

محققان با استفاده از گرمای بدن توانستند برای تولید توان مورد نیاز تجهیزات پوشیدنی میکروالکترونیکی مانند ردیاب‎ها، استفاد ...


news-image
برگزاری نشست مشترک اجتماع نخبگانی با مدیران شرکت‌های مستقر در مرکز رشد واحدهای ف ...

نشست مشترک اجتماع نخبگانی کردستان با مدیران شرکت‌های مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور مریوان، برگزار شد.