ساخت تیوب لیزر گازکربنیک؛ ارزان تر و کیفی تر از نمونه خارجی | نخبه ها
خدمات مرکز


ساخت تیوب لیزر گازکربنیک؛ ارزان تر و کیفی تر از نمونه خارجی
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا،ششمین جشنواره و نمایشگاه نوآوری و فناوری رَبع رشیدی (rinotex 2018) با رویکرد تجاری سازی و آماده کردن تعامل عرضه کنندگان و متقاضیان فناوری 10 تا 14 آبان در محل نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار شد.

مرکز رشد پارک علم و فناوری تبریز یکی از شرکت کنندگان در این نمایشگاه بود که محصولات فناوران برتر فعال در مرکز را به نمایش گذاشته بود. تیوب لیزر سیلد گاز کربنیک طراحی و ساخت شماری از محققان مستقر در این مرکز بود که بعد از تلاش 6 ساله برای توسعه آن به تجاری سازی رسیده است.

یکی از مجریان طرح ساخت این لیزر در گفت وگو با خبرنگار علمی در مورد آن توضیح داد: این تیوب لیزر سیلد گاز کربنیک است؛ سیلد/sealed یعنی بسته و به معنای تیوبی است که گاز داخل آن محبوس بوده و در حال چرخش نیست؛ تیوب اسم انگلیسی و لامپ اسم متداول بزرگ است.

ساجد خلیفه ادامه داد: این تیوب، فناوری بالا و تولیدکننده کمی دارد و فقط پنج شرکت در دنیا تامین کننده کل نیازها هستند که تعداد آنها هم کاهش یافته است. این محصول تولیدکننده نور و خود لیزر است و طول موج امواج آن 10.64 میکرومتر است، این طول موج در بازه مادون قرمز است و بیشتر جنبه حرارتی دارد، این حرارت وقتی از بخش نوک تیوب به صورت متمرکز خارج می شود، بسیار قدرتمند است و حتی می تواند یک آجر نسوز را سوراخ کند.

وی ادامه داد: این محصول کاربردهای زیادی دارد و هر روز به کاربردهای آن افزوده می شود، اکنون در صنعت برای برش، سوراخ کاری، حکاکی و آبکاری و در پزشکی در دستگاه های جراحی، دستگاه های جوانسازی، لایه بردار و موبر از همین نوع لیزر استفاده می شود. همچنین به اندازه ای قوی است که می تواند مثلا برای حکاکی عکس روی سنگ استفاده شود.

این محقق عرصه الکترونیک گفت: به دلیل جنس نور و فرکانس خاصی که دارد و چون در سطح جذب می شود، اثر خوب و دقیقی روی ماده در صنعت و پزشکی می گذارد.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
کمک به حل آلودگی پلاستیکی با باکتری پلاستیک خوار

با کشف یک باکتری پلاستیک خوار که قادر به تجزیه پلاستیک به محصولات جانبی بی ضرر است، محققان یک گام به حل معضل زیست محیطی ...


news-image
تیروئید با وخامت مشکل قلبی در ارتباط است

پژوهشگران آمریکایی در پژوهش جدیدی، بر ارتباط میان مشکل تیروئید و وخامت مشکل قلبی تاکید کردند.


news-image
جایگاه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته در زیست بوم فناوری کشور

از آنجایی که با استفاده از دانش و فناوری می‌توان مواد خام را به مواد پیشرفته با ارزش افزوده