بروز خلاقیت و نوآوری دانش‌آموزان و دبیران در حوزه چاپ سه‌بعدی | نخبه ها
خدمات مرکز


بروز خلاقیت و نوآوری دانش‌آموزان و دبیران در حوزه چاپ سه‌بعدی
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری چاپ سه بعدی برای دانش آموزان نه تنها به درک بهتر هندسه اشیاء کمک قابل توجهی می کند، بلکه می‌تواند خلاقیت و توانایی آنها را در حل مسئله تقویت کند. علاوه بر یک درک عمیق سه بعدی از اشیا، این روند به دانش آموزان در داشتن استدلال منطقی، تفکر خلاق و توانایی در حل مسئله کمک می کند. در این راستا مسابقه چاپ سه بعدی برای دانش آموزان و دبیران همزمان با دومین رویداد ساخت افزایشی برگزار می شود. در این برنامه موضوع های زیر برای این مسابقه ها در نظر گرفته شده است.
همچنین برای دانش آموزان مقطع دبستان ساخت منجنیق موضوعی است که مد نظر قرار گرفته شده است و هدف ساخت یک منجنیق با استفاده از پرینتر سه بعدی است که بتواند یگ گوی به وزن حدودی 10 گرم و قطر حدودی 15 میلیمتر که توسط برگزارکنندگان در اختیار شرکت کنندگان قرار داده می شود را به بیشترین مسافت پرتاب کند. شرکت کنندگان در این بخش 5 پرتاب به وسیله پرتابه ای که از سوی برگزار کنندگان مسابقه در اختیارشان قرار می گیرد انجام می دهند و میزان برد هر یک از پرتاب هایی که دورن مسیر فرود آید ثبت می شود. اما در مقطع متوسطه دوره اول و دوم موضوع سازه فشاری است و هدف ساخت سازه ای با استفاده از پرینتر سه بعدی است که بتواند بیشترین نیروی فشاری را در عین سبکی تحمل کند. جوایز مسابقه دانش آموزان رتبه اول 15 میلیون ریال، رتبه دوم 12 میلیون ریال، رتبه سوم 8 میلیون ریال است.
در بخش دبیران نیز موضوع ساخت یک وسیله کمک آموزشی با استفاده از پرینتر سه بعدی مطرح است که این وسیله باید نوآورانه باشد. در هر یک از بخش های فوق شرکت کنندگان باید مستندات طرح خود را پیش از شروع مسابقه و در مهلت مقرر به هیئت داوران ارائه دهند. جوایز مسابقه دبیران رتبه اول 20 میلیون ریال، رتبه دوم 16 میلیون ریال، رتبه سوم 10 میلیون ریال است.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
برگزاری نخستین همایش ملی عسل و علوم زیست‌مولکولی

نخستین همایش ملی عسل و علوم زیست‌مولکولی، با حمایت معنوی ستاد توسعه فناوری‌های گیاهان دارویی


news-image
نهمین مسابقه ملی فناوری نانو راهی برای توسعه فناوری است

مسابقه ملی فناوری نانو بزرگ‌ترین رقابت علمی در حوزه فناوری نانو در میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان است که هرساله با حضور ...


news-image
اولین واکسن جهانی آنفلوانزا وارد فاز آزمایش بالینی شد

یک شرکت داروسازی در انگلیس، فاز دوم آزمایش بالینی آنچه که اصطلاحا "اولین واکسن جهانی آنفلوانزا" عنوان می شود