افزايش راندمان و پتانسيل بيوگاز از ضایعات کشاورزی محقق شد | نخبه ها
خدمات مرکز


افزايش راندمان و پتانسيل بيوگاز از ضایعات کشاورزی محقق شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید بيوگاز از ضایعات کشاورزی علاوه بر تأمين انرژي تجديدپذير پایدار، مزاياي زيست محيطي بسياري نيز به همراه دارد. اما مشکلی که بر سر راه استفاده از این ضایعات لیگنوسلولزی وجود دارد، ساختار مستحکم آنها در مقابل تخريب و تبديل به متان و راندمان بسیار کم تولید بیوگاز است. پیش فرآوری شیمیایی مواد لیگنوسلولزی روش مؤثری برای افزایش قابلیت تجزیه پذیری است که از طریق باز کردن پیوندهای محکم هیدروژنی بین زنجیره های پلیمری و در نتیجه افزایش دسترسی میکروارگانیسم های تجزیه کننده به سلولز و همی سلولز عمل می کند. فرآیند بیوشیمی تولید بی هوازی متان بسیار پیچیده است. بر اساس مطالعات انجام شده عدم وجود روشی مؤثر و اقتصادی، مشکل اصلی بر سر راه توسعه این منبع پاک و تجدیدپذیر است. 

پیش فرآوری برای بهبود توليد بيوگاز از ضایعات کشاورزی
در این راستا محققان دانشگاه صنعتی اصفهان در طرح پسا دکتری تفاهم نامه ای با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی پژوهشی در این راستا انجام دادند. " پیش فرآوری برای بهبود توليد بيوگاز از ضایعات کشاورزی " عنوان این طرح است.  هدف از انجام اين پروژه بدست آوردن روش پيش فرآوري شيميايي مؤثر براي افزايش راندمان و پتانسيل بيوگاز از ضایعات کشاورزی است.
منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تولید دستکش آنتی باکتریال بافته شده با فناوری نانو

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دستکش آنتی باکتریال بافته شده با الیاف حاوی


news-image
استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای توسعه صنعت پرتاب و ساخت ماهواره ضروری ...

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی، گفت: برای توسعه صنعت پرتاب و ساخت ماهواره، باید از ظرف ...


news-image
ساخت میکرورباتی با ترکیب جلبک و نانوذرات آهن

محققان با استفاده از ترکیب نوعی جلبک و نانوذرات اکسید آهن موفق به ساخت میکرورباتی