مسیر روبه رشد صنایع دریایی کشور پس از انقلاب | نخبه ها
خدمات مرکز


مسیر روبه رشد صنایع دریایی کشور پس از انقلاب
news-image


به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ محمد سعید سیف دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی؛ در خصوص دستاوردهای صنایع دریایی کشور در مقایسه با اوایل انقلاب گفت: حوزه دریا و صنایع دریایی بخش‌های مختلفی را شامل می‌شود که عبارت‌اند از سکوهای دریایی، استفاده از منابع نفت و گاز در دریا، حمل‌ونقل دریایی، صنایع صید و استفاده از آبزیان و ساخت و تعمیر انواع کشتی‌ها، شناورها، تجهیزات دفاعی و ... که خوشبختانه در چهل سال اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در این حوزه وجود داشته است. به‌طوری‌که در ابتدای انقلاب ناوگان کشتی‌رانی و حمل‌ونقل دریایی محدودی داشتیم و در حال حاضر بیش از یک درصد از ظرفیت ناوگان حمل‌ونقل دریایی جهان در اختیار ایران است و در منطقه نیز جایگاه اول را در ناوگان حمل‌ونقل دریایی داریم.
سیف افزود: در حوزه بندرها نیز در ابتدای انقلاب بندرها محدودی وجود داشت که فعالیت حمل‌ونقل و جابجایی کالا را در حوزه‌های تجاری، نفتی و شیلات انجام می‌دادند و خوشبختانه در حال حاضر توسعه قابل‌توجهی در این حوزه ایجادشده است و بیش از 200 بندر کوچک و بزرگ در حوزه‌های مختلف تجاری، نفتی، شیلاتی و تفریحی در کشور مشغول به فعالیت هستند. در حوزه کشتی‌سازی تقریباً در ابتدای انقلاب فعالیت چندانی نداشتیم و چیزی که چهل سال پیش‌ساخته می‌شد محدود به ساخت چند نمونه قایق کوچک بود اما در حال حاضر نمونه‌های مختلف کشتی‌ها و شناورهای دفاعی و غیر دفاعی وجود دارد که توسط شرکت‌های داخلی ساخته‌شده‌اند و در حال بهره‌برداری است.  
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
بهره‌مندی شرکت‌های مستقر درپارک‌های فناوری از تسهیلات نظام‌وظیفه تخصصی

سید محمد صاحبکار خراسانی، رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان در نشست آشنایی با تسهیلات جدید نظام‌وظیفه تخصصی


news-image
راهی که ایران در توسعه صنایع خلاق پیش رو دارد

اکثر کشورهای دنیا با توجه به ظرفیت‌های فرهنگی و سطح دانش خود سرفصل‌های ویژه‌ای را برای تحقق صنعت خلاق در نظر گرفته‌اند. ...


news-image
حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در فن‌بازار حوزه انرژی

همزمان با نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز زمینه حضور شرکت‌های فناور و