« انرژی» و آینده شهرها | نخبه ها
خدمات مرکز


« انرژی» و آینده شهرها
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری های مختلف به سرعت در حال توسعه هستند و هر روز اخبار جدیدی از نوآوری‌ها و اختراع‌های تازه در این حوزه به گوش می‌رسد؛ در این میان، ایجاد شهرانرژی را می توان از جمله اخبار مهم و مورد توجه دانست. کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که منابع فسیلی بسیاری دارد با صرف هزینه‌های هنگفت، گام‌هایی به سوی شهر انرژی پیموده‌اند. شهری که تنها از انرژی های پاک بهره می برد و با استفاده از فناوری ها امکانات مختلفی در آن فراهم شده است. این حرکت کشورهای حاشیه خلیج فارس نشان می دهد که آنها نیز به آینده فکر می کنند.
در شهر انرژی ساختمان ها همگام با مسائل زیست محیطی طراحی شده اند و سیستم های روشنایی انرژی خود را از منابع پاک تامین می کنند. همچنین جابه جایی در این شهرها نیز با پهپادهای هوایی است. تصور کنید در چنین شهری سکونت دارید. تجربه زندگی در چنین شهری، قطعا متفاوت خواهد بود، این‌طور نیست؟!


«شهر انرژی» راهی که از آن گریزی نیست
کامبیز مهدی زاده فرساد دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی، راه آینده جهان را حرکت در مسیر فناوری‌ها انرژی دانسته و انرژی‌های تجدید‌پذیر را به عنوان آینده انرژی شهرها قلمداد می‌کند.
وی با بیان اینکه رویکرد کشورهای مختلف حرکت به سمت توسعه انرژی های تجدیدپذیر است اظهار کرد: توجه به مسئله انرژی و تامین آن از چالش های حال حاضر در کشورهای مختلف است به گونه ای که برخی از کشورها به دنبال ایجاد شهر انرژی هستند که انرژی آن با استفاده از نیروی باد و خورشید تامین می شود.
به گفته مهدی زاده فرساد، در چنین شهرهایی انرژی فسیلی جایی ندارد و می‌توان پارک های علم و فناوری را به عنوان نمونه کوچکی از آن محسوب کرد که خلاقیت ها و نوآوری‌های نیروی انسانی در آن چشمگیر است.
منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
با ارزش‌ترین زیست بوم آبی جهان کجاست

از قرن‌ها پیش تاکنون، مجاورت با دریاها و رودخانه‌های بزرگ به دلیل وجود آب برای زندگی و کشاورزی و همچنین ایجاد امکان تجار ...


news-image
طراحي و ساخت یک ربات اجتماعی به عنوان دستیار آموزشی زبان اشاره

محققان کشورمان موفق به ساخت يک ربات اجتماعي با کاربرد آموزش زبان اشاره به کودکان کم شنوا و ناشنوا براي اولين بار در سطح ...


news-image
کارخانه‌ای برای تولید سلول‌های بنیادی

در سال‌های اخیر ویژگی‌های اختصاصی و منحصربه فرد سلول‌های بنیادی مورد توجه بسیاری از محققان