تبدیل دی‌اکسید کربن به سوخت با بهره‌گیری از نانوذرات | نخبه ها
خدمات مرکز


تبدیل دی‌اکسید کربن به سوخت با بهره‌گیری از نانوذرات
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشمندان دانشگاه دوک از نانوذرات رادیوم استفاده کردند تا انرژی موجود در نور فرابنفش را برای کاتالیز و تبدیل به دی اکسید کربن به متان (عنصرکلیدی بسیاری از سوخت ها) را به درستی به کار گیرند.
با کشف کاتالیستی که بتوانند این واکنش شیمیایی مهم را توسط نور فرابنفش انجام دهد، این تیم امیدوار است تا ورژن جدیدی از منبع انرژی را با استفاده از نور طبیعی خورشید برای انرژی جایگزین برای سوخت های موجود به کار گیرند.
شیمیدانان تا کنون نتوانسته‎اند کاتالیست مناسب برای انجام این واکنش را به دست آورند تا بتوانند میزان دی اکسید کربن را با تبدیل به متان در اتمسفر کم کنند.
نانوذرات رادیوم نه تنها تاثیرات نور خورشید را بهبود می‎بخشند بلکه مزایایی تبدیل موثر و جداسازی به متان از مخلوطی از متان و سایر محصولات جانبی مانند مونوکسید کربن را داراست. این انتخاب پذیری توسط کاتالیست ها نیز می تواند به تاثیر واکنش کمک کند.
جی لیو پروفسور دانشگاه دوک بیان کرد: قابلیت انتخاب پذیری و تاثیرگذاری مشخصه توسط نور خورشید بسیار هیجان انگیز است. این کشف حقیقتا ما را به درک جدیدی از کاتالیست  ها خواهد رساند.
رادیوم علیرغم اینکه یکی از نادرترین عناصر روی زمین است به طور شگفت انگیزی نقش مهمی در زندگی روزمره ما بازی خواهد کرد. مقادیر کم این فلز نقره ای رنگ، به منظور افزایش اثر کاتالیستی در تعداد زیادی از واکنش های صنعتی از جمله می‌تواند در داروسازی، تولید شوینده ها، و کودهای نیتروژنی به کار گرفته شود و حتی نقش موثری در شکست و تجزیه آلاینده های سمی اتومبیل ها داشته باشد.
منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
توسعه بهینه بخش کشاورزی با راهبردهای شرکت‌های دانش بنیان

بخش کشاورزی هم اکنون با چالش های زیادی مواجه است. چالش هایی که تیشه به ریشه بخش کشاورزی زده و بهره وری تولیدهای کشاورزی ...


news-image
ایا فناوری نانو به داد باتری‌های خورشیدی می‌رسد

نانو در سال‌های اخیر توانسته است به‌عنوان یک فناوری پرکاربرد، ویژگی‌های و


news-image
سه طرح برگزیده در حوزه مواد جاذب آلودگی‌های نفتی به مرحله نهایی راه یافتند

در پی برگزاری چالش فناوری در حوزه مواد جدید جاذب در آلودگی های نفتی