ماهواره‌ها در خدمت پایش آلودگی هوا و گرمایش زمین | نخبه ها
خدمات مرکز


ماهواره‌ها در خدمت پایش آلودگی هوا و گرمایش زمین
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اندازه گیری میزان آلودگی واقعی در جو زمین از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا طبق گزارش اخیر سازمان بهداشت جهانی (WHO) از هر هشت مرگی که در سراسر جهان رخ می دهد، یکی در اثر آلودگی هواست.
برای تشخیص تمامی ترکیبات شیمیایی موجود در جو زمین، دانشمندان داده ها را با استفاده از دستگاه های تجزیه و تحلیل ذرات جامد معلق در هوا، طیف سنج ها و ماهواره جمع آوری می کنند. در ایستگاههای اندازه گیری روی سطح زمین، ابزارهای مختلفی برای بررسی آلاینده های موجود در هوا وجود دارد. همچنین در رصدخانه ها، نور خورشید به اجزای طیفی اش تجزیه و تحلیل می شود تا مقادیر بسیار کم مواد آلاینده آشکار شود.
اندازه گیری های ماهواره ای، اطلاعاتی درباره تصویر جهانی و وضعیت محلی آب و هوا در نقاط مختلف کره زمین به دست می دهد که نشان دهنده تاثیرات تغییرات آب و هوایی، واکنش های شیمیایی در جو زمین و گازهای منتشر شده در اثر فعالیت های انسان است. علاوه بر این، شناخت جریان های معروف به جریان های سطحی و یافتن منبع آلودگی ها با توجه به جابجایی هوا در اثر باد از اهداف دیگر مورد نظر دانشمندان است که توسط ماهواره ها محقق می شود.
منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
ایستگاه بین المللی فضایی چهارصد متر جا به جا شد

طی روزهای گذشته، ارتفاع متوسط ایستگاه بین المللی فضایی در مدار زمین به میزان 400 متر افزایش پیدا کرد


news-image
افزایش سطح سلامت جامعه با دستگاه‌های دیجیتالی

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که برنامه‌ها و نرم‌افزارهای رژیم غذایی و فعالیت‌های بدنی و ورزشی تلفن‌های همراه و دستگاه‌های ...


news-image
جزئیات همکاری وزارت نفت با پنج دانشگاه بزرگ کشور

معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت با بیان اینکه با دانشگاه‌های شهید بهشتی،‌ شهید چمران اهواز، خوارزمی