ماهواره‌ها در خدمت پایش آلودگی هوا و گرمایش زمین | نخبه ها
خدمات مرکز


ماهواره‌ها در خدمت پایش آلودگی هوا و گرمایش زمین
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اندازه گیری میزان آلودگی واقعی در جو زمین از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا طبق گزارش اخیر سازمان بهداشت جهانی (WHO) از هر هشت مرگی که در سراسر جهان رخ می دهد، یکی در اثر آلودگی هواست.
برای تشخیص تمامی ترکیبات شیمیایی موجود در جو زمین، دانشمندان داده ها را با استفاده از دستگاه های تجزیه و تحلیل ذرات جامد معلق در هوا، طیف سنج ها و ماهواره جمع آوری می کنند. در ایستگاههای اندازه گیری روی سطح زمین، ابزارهای مختلفی برای بررسی آلاینده های موجود در هوا وجود دارد. همچنین در رصدخانه ها، نور خورشید به اجزای طیفی اش تجزیه و تحلیل می شود تا مقادیر بسیار کم مواد آلاینده آشکار شود.
اندازه گیری های ماهواره ای، اطلاعاتی درباره تصویر جهانی و وضعیت محلی آب و هوا در نقاط مختلف کره زمین به دست می دهد که نشان دهنده تاثیرات تغییرات آب و هوایی، واکنش های شیمیایی در جو زمین و گازهای منتشر شده در اثر فعالیت های انسان است. علاوه بر این، شناخت جریان های معروف به جریان های سطحی و یافتن منبع آلودگی ها با توجه به جابجایی هوا در اثر باد از اهداف دیگر مورد نظر دانشمندان است که توسط ماهواره ها محقق می شود.
منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
طراحی و ساخت کارت مبدل همه منظوره

با حمایت سازمان بسیج علمی استان اصفهان محقق شد


news-image
دومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران برگزار می شود

دومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران با محوریت سرطان در تاریخ 23 تا 25 دی 96


news-image
ویلچری هوشمند برای جلوگیری از زخم بستر

افراد معلولی که مجبور به استفاده از ویلچر هستند، با چالش های مختلفی مواجه هستند. یکی از این چالش ها زخم بستر است که به ع ...